Oslavy výročí 810 let Hnanic

Hnanice - Kulturní odpoledne dne 25.6.2011.

V nádherném prostředí, pod dominantou chrámu sv. Wolfganga obklopeného rozkvetlými růžemi, se v sobotu 25. června konalo Kulturní odpoledne.

Prostranství návsi se při příležitosti oslav 810 let od první zmínky o obci proměnilo k nepoznání. Během dopoledne zde vyrostlo pódium, na kterém se po zbytek dne střídalo celkem  pět kapel. Přítomní diváci si mohli posedět při poslechu Cimbálové muziky, Pošumavské dudácké muziky, Pěveckých sborů Mužáci a Paniháj i rakouské kapely Weinviertler Fiata-Music z Jetzelsdorfu.

Díky této akci měli nejen občané Hnanic, ale i další příchozí  možnost posedět se svými známými, poznat nové lidi a užít si příjemné odpoledne v obci, která je jim tak blízká.  Báječnou atmosféru celého odpoledne podtrhovala vůně zabijačkových pochoutek a dalších připravených dobrot. A protože se kulturní odpoledne odehrávalo právě v Hnanicích, nemohla chybět již tradiční ochutnávka vín z rukou místních vinařů.

Pomyslnou třešničkou na dortu a nevšedním zážitkem pro všechny byla návštěva místního kostela z roku 1483. Veřejnost se mohla podívat do všech jeho částí včetně zvonice, do níž se vzhledem ke stáří objektu chodilo postupně po malých skupinkách. Nádhernou akustiku kostelíku pak využil mužský pěvecký sbor Paniháj, který se rozhodl část svého vystoupení předvést právě v prostorách této starobylé církevní památky.

O úspěchu nápadu, který se zrodil v hlavě starosty Jiřího Musila, svědčilo nejen množství příchozích, ale i spokojenost na jejich tvářích. Právě z úst starosty zaznělo poděkování významným občanům obce a čestným hostům, jimž byly zároveň předány pamětní listy a dárkové balíčky. Celé akci přálo i počasí a byla příjemným zpestřením pro všechny přítomné.

Tato akce mohla být uskutečněna díky finanční dotaci v rámci  malých projektů - Fond malých projektů jižní Morava - Dolní Rakousko.