tuky logoSběr použitých olejů a tuků

Třídíte odpad? Také jste už řešili problém, kam s tuky a oleji po smažení? Do dřezů ani do WC je rozhodně nevylévejte! Označenou nádobu na použité oleje a tuky (240l zelená plastová popelnice) nově najdete i v naší obci, a to na místě určeném ke sběru tříděného odpadu na ul. Záhumenní. Použité tuky stačí jednoduše nalít do použitých PVC obalů (PET lahve atd.) a ukládat do k tomu určené nádoby.

Tuky do kanalizace nepatří zejména proto, že mohou vážně poškodit nejen domovní odpady, ale mohou způsobit i vážné škody na čističce odpadních vod. Tyto opravy jsou pak samozřejmě hrazeny z obecního rozpočtu.

Pokud bude vysmažený olej a tuk vyléván do WC, výlevek a dřezů v domácnostech, je nanejvýš pravděpodobné, že nastane dříve či později havarijní stav na domovní kanalizaci, která se tak stane neprůchodnou. Po ochlazení odpadní vody v kanalizaci dojde k vysrážení tohoto odpadu a postupně k jeho zanesení, respektive zalepení odpadních systémů v domácnostech. Nejčastější případy nastávají v přečerpávacích jímkách a nádržích, kde dochází po ochlazení tuků k ucpání čerpadel, a to z důvodu obalení spínacích plováků tuky. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, tím vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanalizačního potrubí. Současnou kombinací nečistot v odpadních vodách, kde se střetávají vody z mycího procesu (zbytky jídel, tuky, cukry apod.), pracího procesu (prací prostředky) a splaškové vody vzniká pozitivní prostředí pro výše uvedený problém. Pokud jde o separaci potravinářských olejů a tuků, pak je to první krok k prodloužení životnosti a akceschopnosti odpadních potrubních systémů v domácnostech.

Více si můžete přečíst zde: http://www.trideniodpadu.cz/#!jedle-tuky-a-oleje/cuje

DĚKUJEME, ŽE TŘÍDÍTE!!!

ouhnanice@volny.cz