korinek-logoNová cesta Vinařství Kořínek

Hnanické vinařství Kořínek patří mezi špičkové výrobce vín Znojemské vinařské podoblasti. Nyní se dostalo do samého finále soutěže Vinařství roku. Kdo se chce účastnit této prestižní soutěže, tomu nestačí jen vyrábět kvalitní vína, to je samozřejmostí. Musí splňovat i celou řadu dalších kritérií, jako jsou například inovace, agroturistika, úspěchy v prestižních vinařských soutěžích a další marketingové aspekty.

 

O vítězi letošního ročníku Vinařství roku 2014 bude spolurozhodovat veřejnost svým hlasováním v soutěži Mediatel Vindemia publica 2014. V každé kategorii (malé, střední a velké vinařství) je možné hlasovat prostřednictvím internetu nebo SMS.

NOVÁ STRATEGIE
Vinařství Kořínek má jasnou vizi dalšího rozvoje, přijalo novou strategii, má nemalé cílše. Současnou produkcí 50 000 lahví vína za rok, bude čekat nárůst na dvojnásobek, tedy až na 100 000 lahví. Další výraznou změnou bude zaměření na vína s nižším obsahem cukru. „Přejdeme na suchá vína, která budou tvořit největší část naší produkce. S nimi zamíříme do vyšší gastronomie,“ uvedl vinař Petr Kořínek, který je mimochodem vynikající kuchař a produkovaná vína chce přizpůsobit pokrmům, více se zaměřit na harmonii, dosáhnout jejich snoubení.
„Nastoupená cesta, kdy budou v produkci výrazně převažovat suchá vína, je pro vinaře náročnější. Je však vhodnější pro špičkovou gastronomii,“ uvedl Milan Matula, který má na starost marketing. „Navíc se dá suchého vína vypít více, než toho sladšího. Vždy nějaká polosuchá vína mít budeme, abychom vyšli vstříc privátní klientele,“ uklidňuje milovníky tohoto druhu Matula.
Vedle zaměření na suchá vína se bude postupem doby měnit i odrůdová skladba. Vinařství Kořínek je členem VOC Znojmo, a je tedy jasné, že se i nadále bude zaměřovat na Ryzlink rýnský, Sauvignon a Veltlínské zelené, trojici odrůd VOC Znojmo. Dalšími stěžejními bílými odrůdami budou Rulandské bílé, Chardonnay, z modrých to budou hlavně Rulandské modré a Svatovavřinecké. Okrajovými odrůdami pak jsou Muškát moravský, Tramín červený, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Zweigeltrebe a Frankovka. 

HROZNY DODÁVÁ TROJICE VINIČNÍCH TRATÍ
„Hrozny pro výrobu vín pocházejí výhradně z našich viničních tratí – Knížecí vrch, Fládnická a U Chlupa. Všechny jsou v katastru domovské obce Hnanice. Čeká nás také výsadba nových vinic, kdy bude kladen velký důraz na terroir. V nových výsadbách počítáme s Ryzlinkem rýnským, Veltlínským zeleným a Chardonnay. Odrůdy volíme podle specifiky tratě. Půda je většinou písčitá a písčitojílovitá, a ta dává minerální vína. Máme plochu 20 hektarů, zvyšování bude spíše minimální, zaměříme se hlavně na restrukturalizaci, tedy přistoupíme k zahuštění výsadby,“ přiblížil sortiment Petr Kořínek.

TŘI PRODUKTOVÉ ŘADY
Od poloviny roku 2014 nabízí Vinařství Kořínek tři produktové řady. První nese název Pozdravy z národního parku. Tato výborná vína mají menší obsah alkoholu a ke každé odrůdě je přidělen nějaký tvor, který žije v Národním parku Podyjí. Například pro Ryzlink vlašský je vyčleněn ledňáček, k Sauvignonu zase rak říční. Viněty na lahvích s rytinou jsou velice zdařilým grafickým dílkem. Spotřebitel se může setkat ještě s jasoněm dymnivkovým, roháčem, kudlankou nábožnou či s dudkem chocholatým. Druhá produktová řada se jmenuje Premium a je určená do vyšší gastronomie. Zde jsou zahrnuta také vína VOC Znojmo. Poslední řadou je APRI. Veškerá tato vína kvasí i zrají v sudech. „Sudy používáme od špičkového francouzského výrobce Francoise Frérese. Používají je ta nejlepší francouzská vinařství. Jsou vyráběny zásadně ručně, používáme velikost 400 a 600 litrů. Nejedná se v žádném případě o levnou záležitost, ale vyplatí se,“ je přesvědčen Petr Kořínek.
Francouzský dub, z něhož jsou sudy vyrobeny, dává vínům, která v něm setrvávají minimálně 15 měsíců, nezaměnitelnou chuť. Pro řadu APRI se používají odrůdy Chardonnay a Rulandské modré nebo taky Sauvignon a Svatovavřinecké. Počítá se s rozšířením škály odrůd, ale první dvě jmenované budou dominantní. První řada vín je uzavírána šroubovým uzávěrem, další dvě pak velmi kvalitním korkem.

RARITNÍ JSOU VÍNA VYROBENÁ METODOU KVEVRI
Raritou vinařství je výroba vín metodou kvevri, pro kterou se používají speciální v zemi zapuštěné hliněné nádoby vypálené ze speciální terakotové hlíny. Pocházejí z Gruzie a mají objem 500 litrů. Vína připravená touto metodou jsou skutečnou raritou. Odstopkované kuličky hroznů jsou nasypány do nádoby a rok zde setrvají bez jakéhokoliv zásahu vinaře, bez přidání dalších látek či síření. Po roce se již hotové víno z nádoby vyčerpá a je na další rok uloženo v barikovém sudu, takže příprava trvá minimálně dva roky. Vína vyrobená metodou kvevri připravuje Vinařství Kořínek z odrůd Veltlínské zelené a Chardonnay (vína mají oranžovou barvu), nyní je na řadě Cabernet Moravia. Na úspěchu se v každém případě podílí specifická hlína s obsahem stříbra (má desinfekční účinky), v nádobách z jiné hlíny by nebyla výroba tak úspěšná.

ZÁVĚREM
Zajímavým počinem Vinařství Kořínek bylo v loňském roce vydání vlastního kalendáře s akty žen ve vinařském prostředí. Výtěžek z dražby byl věnován dětem postiženým autismem.
Vinařství přichází také s novým silným logem. Jedná se o symbol kořene s písmenem K nahoře. Kořeny tvoří charakteristické siluety sklepů a také znázorňují symbolickou mapku hnanických vinných sklepů, mezi nimiž se nacházejí i sklepy Vinařství Kořínek.
„Z představené vize je patrné, že vinařství usiluje o stálé zlepšování, se kterým jsou spojené změny. Jak už zmíněný redesign loga a obalů, tak i orientace na suchá přívlastková vína. Změny však nejsou jen koncepční, ale také personální. Během loňského roku posílilo vinařství své řady o nové tváře a s některými se zase rozloučilo. Vinařství Kořínek by touto cestou rádo poděkovalo Josefu Kořínkovi st. a Josefu Kořínkovi ml. za přínos pro rozvoj vinařství. Oba dva se stali důležitými osobnostmi Vinařství Kořínek a svou prací pomohli vinařství vybudovat. Pan Josef Kořínek st. odchází do zaslouženého důchodu a Josef Kořínek ml. odchází do jiného zaměstnání. Vinařství jim přeje mnoho úspěchů,“ dodal na závěr Milan Matula.


Znojemsko, 3.2.2015    

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Únor 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?