Na Vinobraní bude burčáku dost

Znojmo - Svůj burčák na vinobraní tradičně chystají největší vinařské firmy regionu. Nejčastěji bude z odrůd Muškát moravský a Müller Thurgau.

Ačkoliv letos mnoha vinařům pokazila dlouhá zima a nepřízeň počasí vyhlídky na bohatou úrodu, návštěvníci znojemského vinobraní to příští týden nepoznají. Významné vinařské podniky nabídnou stejné hektolitry oblíbeného burčáku jako v jiných letech. Větší prostor budou letos mít i prestižní znojemská vína VOC.

Svůj burčák poprvé nabídne mladá firma Vinice Hnanice. „Prozatím jsme na výrobu burčáku na vinobraní neměli kapacitu, ale letos ho téměř určitě připravíme, pokud vydrží počasí. Očekávám, že nabídneme asi dva až tři tisíce litrů, částečně z odrůdy iršaj, částečně z müllerky,“ uvedl ředitel firmy Evžen Kašpárek.

Na vinobraní tradičně nebude chybět burčák z šaldorfských Modrých sklepů. „Hrozny Muškátu moravského a Müller Thurgau budeme sbírat až příští týden. Očekávám, že připravíme jako každý rok asi čtyřicet až padesát hektolitrů burčáku,“ informoval šéf sklepů Antonín Koníček. Na poslední přípravy zbývá pořadatelům jubilejního dvacátého ročníku obnovených znojemských slavností jeden týden. Pro roli královny v letošním historickém programu získali organizátoři znojemskou rodačku Jitku Schneiderovou. „Čeká mě jízda na koni, naštěstí s koňmi nějaké zkušenosti mám,“ uvedla Schneiderová.

Herečka ve své roli nebude pouze doprovodem krále Jana Lucemburského, kterého tradičně ztvární Marek Čapoun, ale je pro ni poprvé připraveno i mluvené slovo. „Jsem poctěna tím, že pro mě pořadatelé připravili mluvenou roli,“ svěřila se herečka.

Na vinobraní bude letos více vidět Sdružení VOC a vína jeho členů s prestižním označím garantované kvality a původu. „Na oba dny chystáme velkou ochutnávku ve znojemské sportovní hale. Doplní ji prezentace jednotlivých vinařství. Spolupracujeme i na vinařské stezce, kterou do programu zařadilo město,“ sdělil předseda sdružení František Koudela. Současně ocenil, že kvalitní vína mají na vinobraní víc místa. „Je to rostoucí trend posledních let, který velmi vítám. Vinobraní už není jen o burčáku, ale čím dál víc lidí jezdí i s cílem ochutnat dobrá vína,“ dodal Koudela.

Krom tradičních míst konání, jako je Masarykovo náměstí, Horní náměstí a jim přilehlá prostranství, se vinobraní letos dostává i na nová místa. Program je připraven také na prostranství u rotundy a nádvoří znojemského hradu, kde bude devět stovek míst k sezení. „Zároveň jsme připravili i klidové zóny s balíky slámy, kde si mohou návštěvníci posedět,“ dodal Petr Kofroň, jednatel produkční agentury.

S posledním dnem prázdnin skončila možnost získat vstupenky za zvýhodněné vstupné. „Oproti loňsku jsme z předprodeje utržili o dvě stě tisíc korun víc. Doufám, že i letos dosáhneme velké návštěvnosti a přiblížíme se osmdesáti tisíc návštěvníků,“ uvedl šéf spolupořádající Znojemské Besedy Oto Mašek.

Znojemský deník 2.9.2010 Martin Moštěk, Petra Klobasová

Aktualizováno (Neděle, 02 Leden 2011 13:10)

<<  Květen 2019  >>