Ve sklepě u Chvatíků sedí na prameni žába

Hnanice - Když přijedete do Hnanic do Sklepní uličky a zamíříte ke sklepu rodiny Chvatíkových, překvapí vás ne zrovna přitažlivý vzhled lisovny. Když ale sestoupíte do sklepa, musíte si připadat jako v pohádce. Labyrint klenutých chodeb nabízí spoustu výklenků se zajímavostmi a kuriozitami.

Chvatíkovi se na začátku v roce 1999 nechali inspirovat legendami, které se vážou k bezprostřednímu okolí areálu a tak tu vznikla Osada havranů. „Od začátku se celá naše rodina podílí na budování jedinečného zázemí pro milovníky vína, cykloturisty, pěší a v neposlední řadě i pro zájemce o jízdu na koních,“ popisuje majitel Osady havranů Pavel Chvatík.

Aby naplnila vlastní vizi, čeká rodinu ještě hodně práce. „Ale rozhodně už teď dokážeme příjemně překvapit i toho nejnáročnějšího zákazníka,“ tvrdí Chvatík.

K obci, kde vinařství stojí, se váže legenda, kterou majitel při prohlídkách a degustacích hostům vypráví. „V roce 1201 projížděl obcí slepý rytíř a v místě, kde dnes stojí kostel, byla kaplička se studánkou. Umyl si obličej a stal se zázrak. Začal vidět,“ říká.

Podle louckého dějepisce Troschla se první písemná zmínka o Hnanicích datuje k roku 1201. V té době daroval rytíř Rudgerus, Miles de Gnanlicz, Louckému klášteru desátky všech svých vinic ve Hnanicích, tehdy Gnadlersdorfu. „Z těchto příběhů a historie jsme vycházeli,“ vzpomíná majitel. Historii připomíná i socha rytíře Rudgeruse stojící v areálu.

„Děláme prohlídky i degustace formou zážitků, které začínají už při vstupu do sklepa. Během ochutnávky vedeme hosty dál a dál. Nakonec dojdeme k místu s posezením a pohoštěním. Povídám návštěvníkům i několik pověstí a upozorňuji je na nejrůznější drobnosti. Například v jednom místě sedí na prameni živá žába, která je zde už více než rok,“ říká.

Na samém začátku byla náročná rekonstrukce podzemních prostor vinného sklepa, a potom postupně začali Chvatíkovi budovat areál s chovem koní, výrobou vína, šenkem i ubytováním.

„Spojením dobrého vína, tradičního jídla a relaxace na koních jsme se nechali inspirovat v Rakousku. Tam jsme si vyzkoušeli i klasickou výrobu vína lisováním na starém kládovém lisu,“ dodává Chvatík.

Spolu s ženou nasbíral zkušenosti právě v Rakousku při vinohradnických pracích.
„Dnes na výrobu používáme tradiční selskou metodu, částečně s řízeným kvašením. Víno uchováváme v dřevěných i nerezových sudech,“ dodává.
V Osadě havranů se ročně vyrobí dva až čtyři tisíce litrů vína z hroznů od vinařů ze Znojemské podoblasti, především z Hnanic, Jaroslavic, Šatova a Oblekovic. „Prodáváme sudové i lahvové víno a cena se za to nejdražší pohybuje do dvou set korun,“ přibližuje Chvatík.

Návštěvník si může vybrat z pěti odrůd. Vinař vyrábí Rulandské šedé a bílé, Veltlínské zelené, Pálavu a Svatovavřinecké. A chválí i fungování apelačního systému VOC Znojmo. „Založení byla určitě výborná myšlenka, která pomůže celému regionu,“ míní.

Kroniku sklepa vede pečlivě od samého začátku otec majitele. „Každý den jsem zaznamenal, co se ve sklepě dělalo. Vím o každé cihle. Z kroniky je dnes už velká tlustá kniha,“ popisuje Pavel Chvatík starší. Ve sklepním labyrintu si mohou zájemci pronajmout i privátní archivní boxy.

Areál se neustále rozrůstá, což dokazuje stavba nové haly s atypickou jízdárnou. „Bude to spíše multifunkční hala, ve které se mohou pořádat nejrůznější akce, například jízdy na koních, ochutnávky vín i plesy. V podkroví bude penzion,“ přiblížil své plány majitel.

Znojemský deník 18.8.2010 Sylva Pavlačková

Aktualizováno (Neděle, 02 Leden 2011 13:10)

<<  Květen 2019  >>