Hnanice mají nejmalebnější Sklepní uličku

Hnanice - Jedna z největších vinařských obcí na Znojemsku obklopená vinicemi, s malebnou sklepní uličkou, kulturní památkou kostelem sv. Wolfganga, nově vybudovanými vinařskými cyklotrasami, či agroturistickou stájí, která poskytuje projížďky na koních. To je vizitka Hnanic, obce ležící přímo u hranic s Rakouskem.

„Díky rozkvětu turistiky a vyhlášení krajiny v západní části katastru obce Národním parkem Podyjí v roce 1991, vznikly nové služby, které zde dříve vzhledem k hraničnímu pásmu a ženijním zátarasům být nemohly,“ popisuje web obce.

Hnanice bývaly městečkem a ještě v roce 1930 zde žilo přes pět set padesát obyvatel. Po válce až do roku 1991 se obec postupně vylidňovala a byla doslova určena k zániku.

„Bydlelo zde dvě stě sedmnáct lidí. Byli bychom osadou a Hnanice by patřily pod Šatov,“ popisuje starosta Hnanic Jiří Musil, který je ve funkci téměř dvacet let.

Dodává, že dnes ve vsi žije o sto obyvatel více a je velká poptávka po stavebních místech. „Lidé se k nám stále stěhují, dokazuje to i fungující mateřská škola, obchod, hotel a penzion, nebo známá kuželna,“ dodává starosta.

Malebná obec

Zastupitelé se po revoluci pustili do rozsáhlých oprav, rekonstrukcí a budování nové infrastruktury. Místní dnes využívají nový vodovod, domácnosti mají plyn.

„Co se nám podařilo jako první, bylo dokončení skupinového vodovodu. Potom jsme zahájili výstavbu čistírny odpadních vod a v celé obci splaškovou kanalizaci. Ve dvou třetinách jsme provedli i kabelizaci a postavili novou trafostanici,“ říká Musil.

Hnanice jsou obklopené dvanácti sakrálními památkami.
„Všechny jsme díky dotacím obnovili, z toho tři kapličky jsou kulturní památkou. Nejvíce byly zničené v době kolektivizace v zemědělství. Některé jsme museli vystavět od základů, ale všechny jsou na původním místě,“ říká starosta.

Dominantou Hnanic je kostel svatého Wolfganga se studniční kaplí, který je zčásti gotický a zčásti barokní.
„Od kostela se odvozuje i náš obecní znak a prapor,“ popisuje Musil.

Vesnička spolupracuje i s rakouským Retzbachem. „Vloni jsme s nimi uskutečnili projekt, který dokládá nejrůznější materiály, například keramické předměty, zvonečky, pohlednice, fotografické skládačky,“ chlubí se starosta.

Hnanice jsou pověřené vedením Dobrovolného svazku znojemských vinařských obcí Daníž a jeho předsedou je právě starosta Musil.
„Podařilo se nám vybudovat naučnou stezku obcemi v ochranném pásmu Národního parku Podyjí. Tabule informují návštěvníky, turisty a cyklisty o floře a fauně našeho okolí,“ říká předseda svazku.

Už čtyřikrát se Hnanice přihlásily do soutěže Vesnice roku. „Žádné stuhy obec nedosáhla, ale získala ocenění za květinovou výzdobu. Za peníze opět koupíme květiny. Musím říct, že jsme krásná, klidná a rozkvetlá obec, která se rozprostírá v nádherném prostředí,“ upozorní starosta.

Ovocný sad

Dodává, že všichni v obci dbají na to, aby Hnanice byly samá zeleň. „Vloni jsme naproti čističce vysázeli ovocný sad starých odrůd hrušek, meruněk, švestek a ovocných keřů. K nim přidáme naučné tabule s popisem všech odrůd,“ plánuje Musil.

Hnanice mají i svůj sklepní areál a obecní rybník, který slouží jako víceúčelová nádrž. A jen málokterý cyklista odolá, aby si z Hnanic nezajel na nejkrásnější vinici v České republice Šobes, ve které je v letních měsících připravená degustace vín.

Kromě vína a turistiky žijí Hnanice i tradičními akcemi. „Fungují u nás dobrovolní hasiči, myslivci a rybáři. Pořádáme společně s mateřskou školou oslavu dětského dne, zpívání u vánočního stromu. V listopadu všichni slaví tradiční krojované Martinské hody,“ vyjmenovává Musil.

Nejstarší písemná zmínka o Hnanicích se datuje kolem roku 1201. Dokládá pěstování vinné révy a zmiňuje se o Němcích na Znojemsku. V období středověku byly Hnanice jedním z nejvýznamnějších společenských center regionu.

Znojemský deník 30.7.2010 Sylva Pavlačková

Aktualizováno (Neděle, 02 Leden 2011 13:11)

ouhnanice@volny.cz
<<  Leden 2019  >>