Rakušané chtějí do knihy rekordů. S truhlíkem

Retzbach - O zápis do světové Guinessovy knihy rekordů se poslední červencový den pokusí obyvatelé rakouského Retzbachu. Lidé z obce hned za státní hranicí s Českou republikou kousek od Hnanic pracovali pět měsíců na unikátní výzdobě. Dvanáct set metrů dlouhým květinovým truhlíkem táhnoucím se kolem silničky spojili dvě části vesnice nazvané Unterretzbach a Mitterretzbach.

 

Nápad vznikl v hlavě našeho obecního zahradníka pana Franze Edera. Stavba jeden kilometr a dvě stě metrů dlouhého truhlíku a jeho osazení nejrůznějšími letními květinami trvalo pět měsíců. Tento „květináč“ nezvyklé délky jsme umístili podél silnice mezi Unterretzbachem a Mitterretzbachem,“ řekl starosta obce Manfred Nigl.

Pravděpodobně nejdelší květinový truhlík na světě, vybavený navíc automatickým zavlažováním, už místní přihlásili do soutěže. Jednatřicátého července v šest hodin večer jej přijede přeměřit komisař Guinessovy knihy rekordů. „Osazování květináče probíhalo od začátku července a to díky velkému počtu dobrovolných pomocníků a sponzorů,“ uvedl starosta.

Ten doufá, že se obec Retzbach stane díky zápisu do knihy rekordů na dlouhou dobu známá po celém světě. „Truhlík s květinami bude možné obdivovat a fotografovat až do konce října. Po celou tu dobu bude představovat symbolickou spojovací linii mezi jednotlivými částmi obce. Nejenže tak oslavíme léto a zkrášlíme Retzbach, ale tato neobvyklá akce osloví rovněž návštěvníky oblasti kolem Retzu. Obyvatelé Retzbachu se rovněž přiblíží vysoce aktuálnímu tématu „ekologické stopy v krajině“a upevní rovněž své znalosti v oblasti úpravy zahrad a přírodní krajiny,“ dodal Nigl.

Na takzvanou zahradní turistiku se v rámci regionálního projektu Naturland zaměřuje v posledních letech celé Dolní Rakousko. „I proto Retzbach na příští rok plánuje zpřístupnění svých původních venkovských zahrad turistům, a to s česko-německými popisky stromů a rostlin a s výkladem odborného průvodce. Do budoucna budeme také usilovat o vybudování takzvané banky na udržování původních druhů hlavně ovocných stromů. Sousední obec Hnanice vloni už sad se starými odrůdami ovocných stromů založila. Zatím se zviditelňujeme naším pokusem o světový rekord se superdlouhým květinovým truhlíkem,“ doplnil starosta Retzbachu.

Dolnorakouská obec má necelých jedenáct set obyvatel. Tři spojené vinařské vesničky – Unterretzbach a Oberretzbach, který vlastně už splývá s Mitterretzbachem – se rozkládají na ploše osmnáct kilometrů čtverečních, přičemž leží ve výšce až 256 metrů nad mořem.

Znojemský deník 21.7.2010 Daniel Smola

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:11)

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Listopad 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?