Obec Hnanice

vinařská obec

podatelna@obechnanice.cz | +420 515 232 133 Facebook obce Hnanice Twitter obce Hnanice Newsletter obce Hnanice

foreca logo

foreca logo

Nápad vznikl v hlavě našeho obecního zahradníka pana Franze Edera. Stavba jeden kilometr a dvě stě metrů dlouhého truhlíku a jeho osazení nejrůznějšími letními květinami trvalo pět měsíců. Tento „květináč“ nezvyklé délky jsme umístili podél silnice mezi Unterretzbachem a Mitterretzbachem,“ řekl starosta obce Manfred Nigl.

Pravděpodobně nejdelší květinový truhlík na světě, vybavený navíc automatickým zavlažováním, už místní přihlásili do soutěže. Jednatřicátého července v šest hodin večer jej přijede přeměřit komisař Guinessovy knihy rekordů. „Osazování květináče probíhalo od začátku července a to díky velkému počtu dobrovolných pomocníků a sponzorů,“ uvedl starosta.

Ten doufá, že se obec Retzbach stane díky zápisu do knihy rekordů na dlouhou dobu známá po celém světě. „Truhlík s květinami bude možné obdivovat a fotografovat až do konce října. Po celou tu dobu bude představovat symbolickou spojovací linii mezi jednotlivými částmi obce. Nejenže tak oslavíme léto a zkrášlíme Retzbach, ale tato neobvyklá akce osloví rovněž návštěvníky oblasti kolem Retzu. Obyvatelé Retzbachu se rovněž přiblíží vysoce aktuálnímu tématu „ekologické stopy v krajině“a upevní rovněž své znalosti v oblasti úpravy zahrad a přírodní krajiny,“ dodal Nigl.

Na takzvanou zahradní turistiku se v rámci regionálního projektu Naturland zaměřuje v posledních letech celé Dolní Rakousko. „I proto Retzbach na příští rok plánuje zpřístupnění svých původních venkovských zahrad turistům, a to s česko-německými popisky stromů a rostlin a s výkladem odborného průvodce. Do budoucna budeme také usilovat o vybudování takzvané banky na udržování původních druhů hlavně ovocných stromů. Sousední obec Hnanice vloni už sad se starými odrůdami ovocných stromů založila. Zatím se zviditelňujeme naším pokusem o světový rekord se superdlouhým květinovým truhlíkem,“ doplnil starosta Retzbachu.

Dolnorakouská obec má necelých jedenáct set obyvatel. Tři spojené vinařské vesničky – Unterretzbach a Oberretzbach, který vlastně už splývá s Mitterretzbachem – se rozkládají na ploše osmnáct kilometrů čtverečních, přičemž leží ve výšce až 256 metrů nad mořem.

Znojemský deník 21.7.2010 Daniel Smola

banner klesti

banner krizport

BLOND1

mas 2

daniz

sonpp

znak npp

retzbach logo

znregionlogo

Znak obce Hnanice

Obec Hnanice

ul. Znojemská 113

669 02, pošta Znojmo

IDDS: 7k4edqq

KB:13025741/0100

ČS:1580589329/0800

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.