cimrman sverakCimrman byl i na Znojemsku, důkazy chybí.

Cedulky s informací, že tudy možná jednou prošel světoběžník Jára Cimrman, ale také Cimrmanův hodonický kšaft či divadelní představení žáků škol. To vše lze nalézt na Znojemsku. Stopy Járy da Cimrmana se v regionu objevují stále častěji. O oficiálními místy stále nedoceněném českém géniovi vědí například ve Vranově nad Dyjí.

Důkaz o jeho možném působení nejen na místní školní mládež najdou lidé, kteří prochází kolem nedávno otevřeného Baby hotelu Karolínka. Na štítové stěně hotelu lze spatřit cedulku s tímto nápisem: „Roku 1913 tudy možná prošel Jára Cimrman, český velikán, vědec a světoběžník."Podle slov spolumajitelky hotelu Olgy Rössové věnoval cedulku přítel Rössových. „Samozřejmě jako pyšní vlastníci této budovy jsme se zajímali o historii a bylo důvěryhodně prokázáno místním obyvatelstvem, že tudy roku 1913 skutečně prošel. Oznámení o tomto velikánovi je nasvíceno žárovkou vyrobenou před sto lety. Rozsvěcujeme ji každý večer," uvedla Rössová.

Podobná cedulka visí i na rodinném domku v příhraničních Hnanicích. „Jako obdivovatel díla Járy Cimrmana jsem moc rád, že si tuto cedulku umístili na svůj dům Beránkovi. Jejich dům stojí nedaleko místní hospody," sdělil Znojemskému deníku místostarosta Hnanic Martin Dvořák.
Nadšený ze stále častěji se objevujících důkazů o působení Járy Cimrmana na Znojemsku je také spoluzakladatel Cimrmanova kšaftu Dalibor Dvořák. Jeho práci i příspěvky spolupracovníků najdou zájemci na stejnojmenném serveru, který pěkně po Cimrmanovsku glosuje dění v Hodonicích a okolí. „Osobně si myslím, že v domě v Hnanicích Cimrman rozhodně nepobýval. Je ale hezké, že tam cedulku umístili. O té druhé ve Vranově jsem až dosud nevěděl," konstatoval Dvořák.Jak dodal, chystá se pracovně na ustavující zastupitelstvo v Hodonicích, kde žije. „Napíši z něj určitě další cimrgram. Když mohl mít Havlíček Borovský epigram, proč bychom my nemohli mít cimrgram?" zauvažoval Dvořák.I v sousedních Tasovicích Cimrman oslovil řadu citlivých duší. „V sále našeho kláštera vystoupili žáci z místní základní školy. Pod vedením režiséra Karla Junga z Hodonic nacvičili opravdu vtipné divadelní představení věnované odkazu Járy Cimrmana. Sehráli dokonce dvě představení a pokaždé zaplnili sál," popsal již dříve dění ve své obci starosta Tasovic Josef Sabáček. Vichr z hor se podle informací redakce nekonal.O obrovském významu Cimrmanova díla nepochybuje ani na vteřinu amatérský herec ze znojemského divadelního spolku Rotunda Luděk Horák. „Vždyť o Divadle Járy Cimrmana (DJC) se už roky učí i žáci na základních školách. V osmých třídách základní školy probírají divadla malých forem a kromě Semaforu je tam uvedeno i DJC," připomněl Horák.Osobně viděl i cedulku v Hnanicích. „Jako vášnivý Cimrmanolog jsem nadšen. Tabulka v Hnanicích jasně říká, že tudy pravděpodobně, tedy pokud to byl on, opravdu Cimrman prošel. Moc se mi to líbí. Je to typické, odlehčené a jistě se u cedulky všichni Slované zastaví a zasmějí," dodal Horák.Jeho děd měl podle Horáka osobní zkušenost s Járou Cimrmanem. „Je to tak. Můj dědeček se s Cimrmanem potkal. Pokud to tedy byl on," zasmál se Horák.
Autor: Dalibor Krutiš, Znojemský deník, 21.10.2014

<<  Květen 2019  >>