geocachingSlyšeli jste už o geocachingu?
Víte, že i v naší obci je několik kešek ukrytých? Možná kolem nich chodíte každý den a nemáte o nich ani ponětí. O čem geocaching je? Jedná se o celosvětovou hru, ve které Vám bude GPS zažízení skvělým parťákem při hledání ukrytých pokladů. Díky GPS souřadnicím se dostanete na spoustu zajímavých míst, na kterých je ukrytá krabička - tzv. keš.

 V té se zpravidla nachází logbook, do kterého se zapíšete, tužka, případně ořezávátko a obvykle i několik věcí na výměnu. Pokud se vám nějaká věc bude líbit, klidně si ji můžete vzít, ale musíte v kešce zanechat jinou věc podobné nebo vyšší hodnoty. O svém zážitku můžete informovat ostatní "kačery" (jak se u nás lovcům kešek říká) na www.geocaching.com. Na této stránce se také před prvním lovem kešek zaregistrujte a vyberte si svou přezdívku, pod kterou se budete podepisovat. Ti zapálenější si mohou nechat vyrobit i vlastní razítko. Při odlovu keší si musíte dát pozor na tzv. mudly (obyčejné lidi, kteří geocaching neznají). Zkrátka a jednoduše by vás nikdo neměl vidět, aby se předešlo zničení kešek těmi, kdo tuto hru nehrají. V keškách můžete potkat trackovatelné předměty, ty si vzít nemůžete, ale můžete jim pomoci ve splnění jejich úkolu.

Pokud se za keškami vydáte, měli byste vědět, že existuje hned několik typů, ve zkratce uvádíme ty nejběžněji používané. Původním druhem je tradiční keš, která má hned několik velikostí,  dále jsou po světě ukryty také mystery/puzzle keše, které často obsahují rébusy, které je třeba vyluštit, abyste se dopracovali k finálním souřadnicím. Multikeše vás zavedou hned na několik zajímavých míst najednou a postupně vás dovedou k finálce. Earth keš vám ukáže speciální geologické místo, kde můžete vidět, jak se naše země měnila geologickými procesy, jak nakládáme s jejími zdroji a jak vědci shromažďují důkazy. Pro zapsání této kešky je nutné zodpovědět na otázky z tohoto místa. Letterbox místo souřadnic využívá nápovědu. Pokud obsahuje razítko, není určeno k výměně, ale je tu pro náštěvníky, kteří si ho otisknou, aby si poznamenali svou návštěvu. Dalšími typy keší, se kterými se můžete setkat jsou Event, Cache in Trash Out Event (CITO), Mega-Event, Giga-Event Cache, Wherigo, Geocaching HQ, Maze Exhibit, Laboratorní keš a několik Grandfathered keší, které jsou stále k nalezení, ale není možné další jejich zakládání. Jedná se o Virtuální keše, Webcam keše, Projekt A.P.E. Cache, Event 10 let! a Keš bez umístění.Podrobnější informace o jednotlivých keškách naleznete na oficiálních stránkách geocachingu. Zde najdete také veškeré další informace, které s hledáním ukrytých pokladů souvisí. Aktivních keší je na světě k dnešnímu dni 2 472 787 a pátrání věnuje svůj čas více než 6 milionů hráčů.

 
 
 Hledání kešek bude bavit celou rodinu. 
 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Únor 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?