dobry skutek 2013Dobrý skutek pro Podyjí

Správa Národního parku Podyjí letos podruhé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi deseti navrženými kandidáty je i letošní rok obec Hnanice. Oceněny budou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny. Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém můžete rozhodnout vy v anketě, http://www.nppodyji.cz/skutek2013.

Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2013 vyhlásí Správa parku v úterý 26. listopadu v 17.00 hod. v Domě umění ve Znojmě. Do užší nominace na ocenění Dobrý skutek pro Podyjí se dostali jednotlivci, obce i občanská sdružení. „Chtěli jsme takto vyzdvihnout dobré příklady péče o krajinu a životní prostředí v nejširším smyslu slova, které jednoznačně zlepšují kvalitu života v Podyjí,“ řekla náměstkyně ředitele Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. Za nově vzniklou naučnou stezku i péči o stávající byly letos nominovány dva vranovské spolky. Jednu z nominací si odneslo sdružení z Popic za zdařilou rekonstrukci rodného domu Charlese Sealsfielda a vytvoření nového komunitního centra. Správa parku také navrhla na ocenění rekonstrukce soukromých domů a usedlostí ve Vranově, Konicích nebo Popicích. Vyzdvihla i péči o ovocný sad na Hradišti u Znojma. Už podruhé se do užšího výběru dostala obec Hnanice. Tentokrát za zpestřování krajiny Hnanicka a péči o ni. V internetovém hlasování máte možnost rozhodnout o svém favoritovi až do 24. listopadu. Více na www.nppodyji.cz

Péče o krajinu v okolí Hnanic (obec Hnanice)

kaplicka dobry skutek

Katastr Hnanic patří do východní teplé a intenzivně zemědělsky využívané části ochranného pásma národního parku. Zemědělskému hospodaření odpovídá i struktura krajiny, často velmi ochuzená a tvořená převážně velkými lány polí a vinic. Obec Hnanice nebyla s touto jednotvárnou krajinou spokojená a rozhodla se ji dotvořit novými prvky. Dle vyprávění pamětníků hnaničtí nalezli místa, kde stávaly dávno zaniklé poklony u cest, a jedenáct jich nově vybudovali. Zasvětili je pečlivě vybraným světcům, kteří jistě budou bdít nad obyvateli i návštěvníky Hnanicka. K cestám mezi poklonami doplnili ovocná stromořadí. Stromy dnes už nesou chutné ovoce, které poskytne každému poutníkovi vítané osvěžení. Hnanicko se znovu stalo malebnou krajinou měkkých linií, která láká k procházce i odpočinku. Hnanice jsou jednou z mála obcí ochranného pásma, která dosud investovala tolik energie i financí i do péče o stav katastru mimo zastavěné území obce.

V roce 2012 již naše obec získala jedno ze tří hlavních ocenění od Správy Národního parku Podyjí - Dobrý skutek pro Podyjí 2012. Správci parku ocenili obec Hnanice za to, že se rozhodla skrýt elektrické vedení pod zem.

Děkujeme za vaše hlasy.

ouhnanice@volny.cz