vinice hnaniceVína z Hnanic uspěla na výstavě v Kanadě

Sedm medailí nasbírali vinaři ze Znojemska na prestižní výstavě Selections Mondiales de Vins v kanadském Quebecu. Zvláštním oceněním VinoFed Award se blýskly Vinice Hnanice.

„Získali jsme zlatou medaili za Chardonnay 2010, výběr z hroznů a stříbrnou za Pálavu 2011, výběr z hroznů. Právě za ni jsme ještě dostali VinoFed Award," uvedl ředitel hnanického vinařství Evžen Kašpárek. Zmíněná cena patří k hlavním oceněním celé výstavy. „Zatímco medaile získává určité procento nejlépe hodnocených vín v soutěži, cenu VinoFed Award mohou získat v každém roce jen dvě vína. Letos to byl za červená vína chilský zástupce a za bílá vína naše Pálava," dodal Kašpárek s tím, že ocenění z Kanady považuje za vysoce hodnotná. „Je to výstava se světovou účastí, jedna z možná deseti vrcholných světových soutěží," řekl ředitel. Jeho slova potvrdila členka mezinárodní poroty Iva Kovaříková. „VinoFed, asociace vedoucích autentických soutěží světa, uděluje tuto svou zvláštní cenu medailovému vínu s nejmenším rozptylem bodů, jinak řečeno takovému, na jehož hodnocení se porotci v komisi nejvíce shodli," upřesnila Kovaříková. Vína ze Znojemska podle vinaře Kašpárka mohla oslovit degustátory harmonií své chuti. „Díky specifickému klimatu Znojemska jsou zdejší vína zvláštním způsobem vyvážená, což mohlo porotce zaujmout," uvažoval Kašpárek.

Výsledky z Kanady si pochvalovali i další vinaři z regionu. „Ocenění z dalekého Quebecu je pro nás velkým úspěchem. Jsme samozřejmě rádi, že naše vína chutnají i za oceánem. Mezi zlatými víny je i náš Ryzlink vlašský, 2011, výběr z hroznů z viniční trati Waldberg. Stříbrnou medaili získal Sauvignon, výběr z bobulí ročníku 2011 z vinice U Hájku nad Dobšicemi," sdělil marketingový ředitel dobšického Lahoferu Daniel Smola. Dvě medaile získaly také Vinné sklepy Lechovice, které se prosadily s růžovými ledovými víny. Frankova ročníku 2007 dosáhla na zlatou medaili, Cabernet Sauvignon stejného ročníku bral stříbro.S Pálavou 2012, výběrem z bobulí, získal stříbrnou medaili také šatovský Znovín. „Kanadská výstava patří k těm skutečně prestižním, letošní medaile je dalším z úspěchů, které jsme tam získali. Z minulých let máme i několik zlatých medailí," vylíčil ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Podle něj je zajímavé, že vín ze Znojemska letos uspělo tolik. „Na výstavách se to někdy stává, že vína z určité oblasti degustátorům prostě vyhovují víc," uvažoval Vajčner. Quebecká výstava se letos konala po třinácté. Soutěžilo sedmnáct set dvaadvacet vín z celého světa. Mezi nimi bylo osmačtyřicet českých a moravských vín, jejichž účast zajišťovalo Národní vinařské centrum. Quebeckou soutěž vysoce ocenil český zástupce v mezinárodní porotě Luboš Bárta. „Sélections Mondiales jsou podle mě nejlépe zorganizovanou soutěží na světě. Provází ji dokonalý sommelierský servis," uvedl Bárta.

Znojemský deník, 9.6.2013, Martin Moštěk

<<  Březen 2019  >>