kostel_kapleKostel v Hnanicích je nejoriginálnější sakrální stavbou v Česku.

Uvidíte tři svatyně v jednom. Unikátní učebnicí toho, jak ve středověku vznikal kostel, je svatyně zasvěcená sv. Volfgangovi v Hnanicích, položených ve vinařské krajině jižně od Znojma. Ale začněme od začátku. Nejdříve byla studánka se zázračnou vodou, která s pomocí Boží uzdravovala středověké poutníky. Známa už prý byla i v dobách pohanských. Prý již v roce 1200 ji kryla malá kaple.

3 v 1

Posléze, když už tato kaple nedostačovala, došlo k výstavbě nynější studniční kaple s polygonálním kněžištěm a přiléhající mohutnou sakristií. Zázračná studánka lákala stále více a více poutníků a tak okolo roku 1480 došlo k založení výstavného chrámu, který odpovídal významu místa.

V duchu stavební hutě Lorenze Speninga (v letech 1456–1458 budoval Svatoštěpánský dóm ve Vídni) vznikal nádherný a monumentální kostel, který měl původní studniční svatyni zcela překrýt (a zlikvidovat). Ale nestalo se tak. A proto si dnes můžeme prohlédnout kostel, jehož nesourodost je zřejmá i laikovi. Budování mohutného trojlodí s nádherným portálem a masivní věží se zastavilo před studniční kaplí, která tak zůstala zachována.

O tom, jak měla výstavba pokračovat, se můžeme přesvědčit na východní stěně nového kostela, která je pouze provizorní a vystupují z ní ozuby, na které mělo navozovat monumentální kněžiště v místech studniční kaple. To však není vše, k jižní stěně lodi byla po dokončení trojlodí přistavěna kaple s trojbokým závěrem. Zajímavostí je, že její umístnění respektuje plánované monumentální kněžiště nového kostela. Z venku se tak vlastně díváme na tři nesourodé svatyně v jednom.

Oltář jako žádný jiný

A co teprve návštěva interiéru. V honosné nové trojlodní prostoře je možné obdivovat řadu kvalitních architektonických článků a téměř bizarně umístněný hlavní oltář při provizorní zdi v zazděném triumfálním oblouku. To nejpůsobivější se však skrývá v nejstarší části. Ve staré kapli je možné slyšet zurčící vodu památné studny se starým kamenným roubením. Až v roce 1993 byla objevena druhá studna.

Kostel v Hnanicích tak patří mezi nejoriginálnější sakrální stavby u nás, ale v celém křesťanském světě a je srdeční záležitostí nejen mojí, ale i řady dalších odborníků přes naši křesťanskou minulost.

 

www.national-geographic.cz

Autor: Mgr. Luděk Krčmář (*1972). Plzeňák, absolvent Husitské teologické fakulty UK v Praze, zaměstnáním historik Západočeského muzea v Plzni. Autor knih a řady příspěvků z oblasti historie, historické fotografie, památek, kastelologie a církevních dějin. Autor několika výstav a dvou muzejních expozic z těchto oborů. Rockový bubeník. Ve volném čase ale nejvíce cestovatel.

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Leden 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?