cedule_npHadi zaplavili Národní park Podyjí

Velký výskyt hadů zaznamenal v tomto období Národní park Podyjí. Lze je spatřit například na vřesovištích na Havranicku či Hnanicku nebo při slunění na Šobesu a Novém Hrádku. Znojemsko je i nadále jedním ze tří míst v Česku, kde se lidé mohou setkat i s užovkou stromovou, která dnes patří mezi kriticky ohrožený druh.

Tento hadí skvost je zároveň nejdelším českým hadem. Dorůstá až dvou metrů. Podyjské pověsti praví, že pro naše předky byla tato vzácná užovka nedotknutelná. Pokud se totiž usídlila v blízkosti jejich obydlí, přinášela jim hojnost a zdraví. Ačkoliv lze v národním parku narazit téměř na všechny české hady, živou zmiji tu odborníci ještě neviděli.

Znojemský deník, 5.6.2012

uzovka

Úžovka stromová

Je to velká štíhlá užovka, která obvykle dosahuje kolem jednoho metru délky, občas lze ale zahlédnout i dvoumetrového exempláře. Je to tedy náš nejdelší had. Nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů. Těchto délek však dosahuje v jižnějších oblastech svého rozšíření, u nás bývá skutečně mnohem menší. Šupiny má hladké ve 21 až 28 řadách kolem těla (častěji spíše méně). Břišní šupiny má dobře přizpůsobené k lezení po stromech. Hlava je protáhlá, nezřetelně odlišitelná od krku. Má poměrně dlouhý ocas. Zbarvení mívá různorodé, od žluté, hnědé, přes šedou až po černou barvu. Po celém těle mívá drobné skvrnky. Břicho je světlejší, většinou žluté, někdy až bílé. Mláďata mívají za hlavou bíložluté půlměsíčky, takže je někdy zaměnitelná s užovkou obojkovou.

<<  Květen 2019  >>