O titul Vesnice roku soutěží šest obcí ze Znojemska

Znojemsko - Božice, Hnanice, Horní Dubňany, Horní Dunajovice, Chvalovice, Výrovice. Každá z těchto obcí leží v jiném koutu Znojemska. Ale přesto nyní mají jedno společné, všechny se přihlásily do šestnáctého ročníku soutěže Vesnice roku 2010.

Nyní dolaďují poslední detaily, aby co nejvíce oslovily a přesvědčily komisi, že právě ta jejich je nejhezčí.

Poprvé své štěstí v soutěži zkusí obec Výrovice. „Už čtyři roky se snažíme pro obec udělat to nejlepší. Tak uvidíme, co se nám povedlo či nepovedlo. Určitě se změnil vzhled obce a opravili jsme požární zbrojnici,“ řekl starosta Výrovic Pavel Vlček. Starosta malé vesničky se těší na to, až nezávislá komise posoudí výsledky práce zastupitelů i dalších lidí v obci.

Po čtvrté se do soutěže přihlásila příhraniční obec Hnanice. „Chceme se hlavně setkávat s ostatními zástupci obcí, a taky se podívat do jejich vesnic. Potom můžeme porovnávat a učit se od nich. Hnanice se mohou pochlubit především zelení. Vloni jsme například vysázeli ovocný sad,“ popsal starosta Hnanic Jiří Musil.

Miroslav Klíč, starosta Božic, vyzdvihuje dva obnovené mokřady, lesopark s naučnou stezkou a obecní rybník. Letos zkouší obec své štěstí v soutěži už podruhé. „Vloni jsme získali oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty a péči o krajinu. Myslím si, že vloni nebyla zeleň na našem prostranství náležitě oceněná,“ řekl starosta.

O prestižní titul letos usiluje rekordních tři sta pětapadesát obcí z celého Česka. V Jihomoravském kraji se o titul utká dvaadvacet vesnic. Obce mohou získat zlatou stuhu, modrou stuhu za společenský život, bílou za činnost mládeže, zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a oranžová stuha náleží za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Úspěchem mohou obce přilepšit svému rozpočtu. Každý krajský vítěz získá odměnu ve výši jednoho milionu korun, vítěz celostátního kola navíc další milion. Druhý v celostátním kole devět set tisíc a třetí osm set tisíc korun.

Znojemský deník, Autor: Sylva Pavlačková, 13.5.2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:08)

ouhnanice@volny.cz
<<  Leden 2019  >>