Vinice - Hnanice: vinařství sází na Sauvignon

Hnanice – Vinařství Vinice – Hnanice testuje kvalitu surovin ze svých vinohradů na vzorcích vyráběných šetrnými moderními technologiemi

Jedno z nejmladších a rozlohou vinohradů největších vinařství na Znojemsku je Vinice - Hnanice. Firmu, která hospodaří na dvě stě čtyřiašedesáti hektarech vlastních mladých vinic, představil ředitel Evžen Kašpárek. Cílem vinařství je stát se znojemským sauvignonovým královstvím.

Jak a kdy vinařství vzniklo?
Firma vznikla v roce 2003, aby obnovila slavnou tradici hnanického vinohradnictví, založenou na terroir zdejších vín. Avšak první zkušební partie vína se začala vyrábět před dvěma lety.

Kdo je majitelem a kolik má vinařství zaměstnanců?
Ve vinařství pracuje šestadvacet lidí. Jedním z jednatelů rodinné firmy je Jiří Hamza, který už sedmnáct let stojí v čele klubu Frisco Sika Brno. Šéf brněnských basketbalistek s týmem zažil velké úspěchy a vytáhl ho na české i evropské výsluní. Nejdříve si koupil nějaké vinohrady a postupně je rozšiřoval a rozšiřoval. Vinařství mělo hodně dynamický růst.

Jaký je objem výroby?
V současné době je objem výroby šedesát tisíc litrů ročně. Do budoucna by se měl rozšířit až na sto padesát tisíc litrů.

Kolik hektarů vinic vinařství vlastní a jaké na nich pěstuje odrůdy?
Firma hospodaří na dvě stě čtyřiašedesáti hektarech. Pěstujeme odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Kerner, Ryzlink vlašský, Neuburské, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Pálava, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe. Používáme pouze vlastní hrozny nejvyšší kvality.

Jak ošetřujete své vinice?
Všechny vinice jsou zařazeny v integrované produkci. Ty hnanické se nacházejí v ochranném pásmu Národního parku Podyjí a z toho vyplývá i šetrný ekologický způsob hospodaření a přísná kontrola.

TIP SKLEPMISTRA
Sauvignon 2008
Polosladké pozdní sběr
vinařská obec Hnanice, trať Knížecí vrch.
Sauvignon má nádhernou zlatožlutou barvu, ve vůni se prolínají tóny kopřiv a zelených broskví. Chuť čistě broskvová, zakončená kyselinkou, která nepůsobí rušivě, protože je tam příjemný zbytkový cukr.
Kyseliny: 8,0g/l, cukr: 15,7 g/l
extrakt 19,5 g/l

Jaké speciality vyrábíte a jak široký je váš sortiment?
Letos jsme vyrobili Pálavu 2009 a máme přibližně čtyřicet druhů vín.

Jaká vína vyrábíte? Specializujete se na nějaká konkrétní?
Vyrábíme vína jakostní, přívlastková a v neposlední řadě vína VOC. Ale především se specializujeme na výrobu z odrůdy Sauvignon. Vloni jsme zpracovali vína této odrůdy ze sedmi vinařských poloh. Dnes tuto odrůdu pěstujeme na dvaačtyřiceti hektarech, konečný stav by měl být více než padesát hektarů.

V jaké cenové kategorii jsou vaše vína a kde je mohou lidé koupit?
Naše vína stojí od sto do tří set korun za láhev. Zájemci si mohou víno u nás objednat přes internet. Nyní se snažíme prorazit na trh a prosadit v gastrozařízeních a vinotékách.

Jakou metodou vína vyrábíte?
Naše vína vyrábíme metodou řízeného kvašení, část vín je vyráběna metodou zrání na kvasnicích a část je i barikovaná.

Archivujete svá vína?
Část každoroční produkce archivujeme, abychom mohli sledovat další vývoj vína.

Kolik sklepů vlastníte?
Vlastníme sklep v Hnanicích a jeden v Jaroslavicích. Brzy bychom chtěli v Hnanicích na bývalé vojenské rotě postavit novou provozovnu. Příští rok bychom ji chtěli spustit.

Co ještě vaše vinařství nabízí?
Nyní opravujeme v Hnanicích penzion, ve kterém bude šest jednotek o velikosti bytu dva plus jedna. Nabízíme i prostory na nejrůznější oslavy a akce.

Znojemský deník, Autor: Sylva Pavlačková, 5.5.2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:08)

<<  Červenec 2019  >>