Nordic walking: chodci zaplavili Podyjí

Hnanice - Zdravý pohyb s hůlkami spojený s ochutnávkou vín přilákal do Hnanic a okolí desítky vyznavačů nordic walkingu. Zvláštní davy turistů kráčející svižným krokem po rovině i do strmých kopců pozorovaly překvapené veverky i srnky o víkendu v Podyjí. Mladí i lidé v důchodu, ženy i muži, všichni obuli kvalitní boty, nasadili čepici, chránící před ostrým jarním sluncem, a do rukou vzali speciální hůlky pro nordic walking.

 

V sobotu se v Hnanicích sešly desítky vyznavačů zdravého pohybu v přírodě. Nový sportovní fenomén, nordic walking, přilákal na akci vinařského podniku Znovín lidi ze všech koutů republiky. Turisty lákala nejen vidina zdravé chůze v krásné přírodě, ale také vůně vína.

„Tuto moderní akci pořádáme už podruhé. Na třech stanovištích mohou účastníci Znovín walkingu ochutnat různé vzorky našich vín. Připravili jsme i doprovodnou sportovní akci, kterou je závod v běhu na pět a deset kilometrů mezi vinicemi po bývalé železné oponě,“ vysvětlil ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.

Projít se s hůlkami malebnou přírodou národního parku ve slunném jarním dni a zdarma přitom ochutnat špičkové místní víno přijeli lidé různého věku i profese.

„My jsme milovníci vína a znovínské víno známe. Navíc holdujeme severské chůzi, takže tahle akce nás nenechala chladnými. V republice zatím žádný boom nordic walkingu nepozoruji, ale jak právě tady můžeme vidět, lidí, kteří tomuto sportu přišli na chuť je stále více,“ řekla lékařka Kateřina Bednaříková.

Mezi účastníky walkingu byli jak dvacetiletí studenti, tak i důchodci, jimž řada lidí zpočátku hůlky pro chůzi mylně přisuzovala.

„ Chtěli jsme přijet už vloni, ale nějak to nevyšlo. Nordic walking je přirozenější, než běžná chůze a ve spojení s degustací vína je to nádhera. Dnes se navíc vydařilo počasí, takže jsme si chůzi s hůlkami v přírodě Národního parku Podyjí opravdu užili,“ neskrýval nadšení čerstvý důchodce Miloslav Kuta.

Anketa: Proč jste se dali na nordic walking?

Iveta Mytysková, 24 let, studentka, Ketkovice
Mám ráda sport a tohle je pro mne něco nového. Hůlky jsem dnes, kdy jsem nordic walking zkusila úplně poprvé, měla půjčené, ale určitě si je koupím. Máme za sebou patnáct kilometrů, tak za dva dny uvidím, co na to tělo.

Kateřina Bednaříková, 50let, lékařka, Olešnice na Moravě
Walkingu se věnuji asi dva roky. Kdysi jsem o něm četla a zaujal mne. Díky hůlkám jsou nohy při chůzi úplně v pohodě, není to taková zátěž, jako bez nich. Doma na nás občas někdo houkne: kde máte lyže, ale tady je to v pohodě.

Jiří Šmerda, 61 let, důchodce, Znojmo
Nordic walkingu se věnuji již asi tři roky, kdy jsem si na sportovním veletrhu v Brně koupil hůlky. Je vidět, že se mu věnuje stále více lidí. Kdo jednou hůlky zkusí, už se jich nevzdává. A nápad Znovínu, spojit přírodu a víno, je skvělý.

Monika Vybíralová, 38 let, recepční, Znojmo
Je to úžasné spojení sportu a normální chůze. Zpočátku na lidi s hůlkami někteří koukali jako na blázny. Přesvědčit partnera, aby s hůlkami také chodil, byl problém. Ale naštěstí se tenhle sport rozmáhá, takže je nás stále víc.

Miloslav Kuta, 60 let, učitel na penzi, Jihlava
Je to otázka kondice a aktivity v jakémkoli věku. Chodím už roky po vlastech českých a tenhle sport je naprosto přirozený, co se pohybu týká. S hůlkami se lépe chodí, zapojují se ruce, nezatěžuje se tolik páteř.

Znojemský deník, Autor: Dalibor Krutiš, 26.4.2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:07)

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Září 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?