Doležalová: Víno je moje hobby

Na znojemských přehlídkách vín se zatím příliš často s ženami vinařkami nesetkáváme. A aby byly vítězkami některé z kategorií, tak to je ještě vzácnější úkaz. Jednou z reprezentantek něžného pohlaví je Jarmila Doležalová ze Znojma. Ta na posledním znojemském koštu získala zlatou medaili za Tramín červený, což bylo nejlepší víno drobného pěstitele.

"Jsem vinařkou od roku 2002, kdy jsem si pořídila v Hnanicích vinný sklípek. Jinak jsem učitelka a učím v Retzu na hotelové škole. Sklípek mám při cestě do Znojma a tak jsem spojila příjemné s užitečným," prozradila hned v úvodu, jak dlouho "vinaří" paní Doležalová.  Zajímavostí je, že její rodina není klasicky vinařská. "Přímá rodina vinařská není, ale vzdálenější příbuzní, ti vinaři jsou. I když musím říct, že babička má na zahradě malý vinohrad, ale to je spíš její záliba, kutilství," přidává.

A jak to vypadá v takovém sklípku vinařky? "Sklípek je klenutý. Z každé odrůdy tam mám kolem stovky litrů vína. Letos tu zraje Sylvánské zelené, Veltlínské zelené v pozdním sběru, Vlašský ryzlink, Rýnský ryzlink, Tramín červený ve výběru, Pálava ve výběru, je tam i Sauvignon v pozdním sběru. Loni jsme poprvé dělali i Muškát žlutý. Každý rok se snažím udělat 6-8 odrůd," vypočítala Doležalová.

Práce je hodně a hlavně ženy, které se ještě starají i o rodinu, nákupy, na vinařskou práci tolik času nemají. "Stíhám to dost těžko, protože práce, jak ve škole, tak i doma, je pořád dost. Je pravda, že když se filtrovalo, byla jsem ve sklepě denně. Ale třeba v létě to zase tak často nebývá," popisuje, jak často tráví čas ve sklepě vinařka. Jsou práce, které ji baví víc, jiné by prý dělat ani nemusela.

"Mezi méně oblíbené práce ve sklepě patří vymývání demižonů, přetahování a filtrování. Co mě naopak velmi baví, je samozřejmě ochutnávání. Obojí ale k vinaření patří, a protože toho nemám hodně, tak se to všechno dá zvládnout," shrnuje s úsměvem vinařka. S úsměvem vzpomíná i na první výstavu, kterou obsadila svým vínem.

"Když jsem před osmi lety začínala a měla hotové první víno, tak jsme jej doma ochutnávali, ale nevěděli jsme, jestli ho máme dobré. Tak jsme se rozhodli, že jej pošleme na výstavu, ale co nejdále od Znojma, aby nevznikla nějaká ostuda. Dali jsme to do Hrádku. Za měsíc jsme se dozvěděli, že jsme vyhráli odrůdu. Od té doby dáváme víno na hned několik výstav ročně," doplnila Doležalová. A protože všichni známe, jak je to s onou kobylou a ševcovou ženou, zeptali jsme se i vinařky, jestli své víno také pravidelně pije.

"Nejraději mám veltlínské zelené suché. Víno pravidelně ale nepiji, protože často řídím, tak to ani nejde. Pokud je ale příležitost, tak si občas večer dvě deci vína dám. Ale babička, ta si pravidelně každý večer pro zdraví deci vínečka dá. A to je dobře, protože víno léčí," zdůrazňuje vinařka.

Která její vína už na výstavách znají?
Vyhrála v roce 2004 Šampióna výstavy v Miroslavi
V roce 2007 na Hippolitském koštu vyhrálo v odrůdách Veltlínské zelené
Konicicíh se loni stal Šampiónem výstavy její Tramín červený
Nejlepší ročník byl 2007, kdy na výstavě v Kuchařovicích z jejích pěti vzorků byly čtyři vítězové v odrůdách.

Znojemský týden 14/2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:06)

<<  Květen 2019  >>