Vyhlášení celostátního vítěze Zelené stuhy ČR roku 2011

Dne 27. září 2011 v prostorách Senátu Parlamentu ČR proběhl slavnostní akt vyhlášení a předání ocenění Zelená stuha ČR 2011 a Oranžová stuha ČR 2011, celostátních soutěží návazných na soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova.

Akci pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanské sdružení (SZKT) a Ministerstvo zemědělství, ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova. Ceremoniálu se dále zúčastnili zástupci všech vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže Vesnice roku. Za naši obec Hnanice, vitěze Jihomoravského kraje, ocenění a poukaz na dotaci 400 tisíc korun převzali starosta Jiří Musil a místostarosta Maritn Dvořák.

senat4Obě stuhy byly letos udělovány ve všech třinácti soutěžících krajích a ceremoniál vyhlášení výsledků byl pojat jako symbolické propojení obou ocenění; obě jsou orientována na oblast plánovité péče o přírodní a kulturní hodnoty veřejných prostranství a krajiny a zdůrazňují nutnost provázanosti péče o veřejnou zeleň a péči o krajinu, nutnost dlouhodobého plánování krajiny a respektování krajinného rázu. SZKT již čtrnáctým rokem vysílá z řad svých členů odborníky, aby doplnili své profesionální hledisko ke komplexnímu posouzení kvalit venkova a venkovské krajiny.

Ocenění Zelených stuh předával ředitel odboru kabinetu ministra životního prostředí Vladislav Dykast, předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala, člen předsednictva Svazu měst a obcí Antonín Lízner a ředitelka Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu Dana Štechová. Ocenění nejvyšší – tedy celostátní Zelenou stuhu si odnesla Obec Drmoul (Karlovarský kraj), na druhém místě byla oceněna Obec Císařov (Olomoucký kraj) a třetí příčku získala Obec Teplýšovice ze Středočeského kraje. Vítězná obec si odnesla šek od ministerstva životního prostředí na částku 700 tis.KČ., ostatní oceněné obce obdržely šeky na částku 400 tis.KČ.

senat5Ocenění Oranžových stuh předával ministr zemědělství Ivan Fuksa, vrchní ředitel sekce regionálního rozvoje ministerstva pro místní rozvoj Jiří Vačkář, předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala a člen předsednictva Svazu měst a obcí Antonín Lízner. Nominaci na první tři místa si odnesly obce Pěnčín (Olomoucký kraj), Řepeč (Jihočeský kraj) a Šípy (Středočeský kraj). Součástí ocenění byly šeky ministerstva zemědělství ve výši 600 tis.Kč pro držitele krajských Oranžových stuh. Celostátní vítěz bude znám až dne 6. října na Slavnostním vyhlášení výsledků a předání ocenění v rámci soutěže Vesnice roku 2011, které proběhne v obci Komňa, která získala titul Vesnice roku 2011.

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Obě udělené stuhy  jsou obcemi vnímány jako vysoce prestižní záležitost, jsou oceněním patřícím všem obyvatelům a zaslouženým poděkováním za jejich odvedenou práci.

senat

ouhnanice@volny.cz