Vinařům začíná nová sezona koštů vín

Znojemsko – Putování po dobšických sklepích, Tasovický košt, Festival otevřených sklepů... Na Znojemsku začíná sezona koštů.
Putování po dobšických sklepích odstartuje v sobotu nabitou sezonu koštů vín na Znojemsku. Atypická akce, při které skupinky lidí procházejí vesnicí s plánkem v ruce od sklepa ke sklepu, přiláká každoročně stovky návštěvníků. Na Znojemsko míří také Festival otevřených sklepů. Své pevné místo v kalendáři pořád mají tradiční výstavy a košty vín.

„Putování po sklepích chystáme letos už po páté. Zatím zájem návštěvníků rok od roku rostl. Proto doufáme, že i letos přijde nejméně pět až šest set lidí,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. Obec i místní sdružení vinařů se na hosty důkladně připravilo. „Letos otevřeme rovných dvacet sklepů, o tři více než loni. Vinaři nabídnou méně vzorků než loni, v každém sklepě tři až čtyři místo šesti. To proto, že se soustředíme na kvalitu,“ doplnil šéf Sdružení dobšických vinařů Kamil Piálek. K dobré chuti a náladě budou po sklepích vyhrávat tři cimbálky, dva harmonikáři a dva flašinetáři. „V jednom velkém sklepě jsme připravili posezení s cimbálkou a občerstvením. Místa, kde bude možné pořídit něco k snědku, budou ještě čtyři další,“ vypočítal starosta.

Vzestup obliby putování po sklepích potvrzuje i to, že na Znojemsko poprvé míří Festival otevřených sklepů pořádaný nadací Partnerství. „Jednotlivých obcí, které pořádají podobné akce, je na jižní Moravě už kolem dvaceti. Náš festival vždy spojuje více obcí, protože regionální rozměr více přitahuje vzdálenější a solventnější klienty. Na Znojemsku spojíme pět obcí a třicet sklepů a vinařství,“ informoval Juraj Flamik z pořádající nadace. Do festivalu se zapojí vinaři v Dobšicích, Novém Šaldorfu, Hnanicích, Šatově a Znojmě. Vinaři a zástupci obcí v akci vidí zejména příležitost k propagaci. „Bude to první ročník, teprve uvidíme co přinese. Jistě může přispět k většímu rozšíření povědomí o vinařských obcích. Na druhé straně naše putování má specifickou místní atmosféru, která je docela jiná, než cestování mezi sklepy a vinicemi autobusem,“ uvažoval starosta Jenšovský.

V Novém Šaldorfu bude festival poněkud neplánovanou předpremiérou putování po místních sklepích. „Nakonec jsme se v cechu dohodli, že se do této akce zapojíme. Její předností je, že nám zajistí určitou propagaci. Na druhé straně je určena spíš bohatší klientele. My letos chceme zahájit vlastní tradici, sklepy otevřeme na prvního máje. To bude akce pro obyčejné lidi,“ sdělil Marek Špalek z Cechu šaldorfských vinařů.

Vzestup putování po sklepích podle vinařů neovlivní pevné postavení tradičních výstav vín. Jednu z prvních pořádají už po jednačtyřicáté tasovičtí zahrádkáři v hodonickém kulturním domě první březnovou sobotu. „Nabídneme pět set dvacet vzorků z celého Znojemska. Je to podobné číslo jako v minulých letech,“ řekl předseda pořádající organizace Josef Vyšinka. Putování označil za dobrý nápad. „Musí k tomu ale být dost vinařů a sklepů. U nás bychom jich dali dohromady sotva deset,“ řekl předseda.

Podobně mluvil i Špalek. „U nás máme výstavu tradičně o velikonoční neděli. S putováním si nejspíš nebude konkurovat. Je to jiná akce, jiný zážitek a bude mít i jiné návštěvníky,“ uvažoval vinař.

Znojemský deník, Autor: Martin Moštěk, 26.2.2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:05)

ouhnanice@volny.cz
<<  Leden 2019  >>