Lenza překonala nepříjemnou kauzu

Hnanická firma musela sama dokazovat, že neprodává zdraví škodlivý nábytek. Kauza k ní přivedla víc zákazníků.

Na Znojemsku je jen málo firem, které by tu měly sice své sídlo a obchodní oddělení, ale jejich výrobní podnik by stál někde jinde. A je ještě méně firem, jejichž továrna leží v zahraničí a dokonce v Bělorusku. Přesně takovou firmou je ale znojemská Lenza. Sídlí ve Znojmě, pobočku se sklady, malou výrobou a obchodním oddělením má v Hnanicích, ale dalších pět set šedesát zaměstnanců pro ni pracuje v bývalém státě Sovětského svazu.

„Firma vznikla v roce 1998, majitelem je běloruský občan Youry Vislaus. V Bělorusku se zabýval výrobou nábytku a já byl jeho první zaměstnanec tady,“ říká Jindřich Růžička, který dnes firmu v České republice vede a je i jejím jednatelem.

Lenza se zabývá výrobou kancelářského, bytového a hotelového nábytku, nejnověji se vrhla i na výrobu dřevěných židlí pro domácnosti. „S našimi výrobky jsme na český trh vstoupili v roce 2004. Začínal jsem sám s kolegyní Lindou Sovjákovou v pronajatých prostorech bývalého Telecomu. Našim prvotním úkolem bylo zahájit prodej v regionu Znojemska a postupně i v Brně. Náš výrobní program byl ale tak široký, že jsme ho začli velkoobchodně nabízet v celé republice. To už jsme samozřejmě sami nezvládali a museli jsme přijmout další zaměstnance a s postupným rozšiřováním sortimentu a skladových zásob, později přišlo i k zakoupení vlastního areálu v Hnanicích,“ vypráví Růžička.

Kromě tuzemska začala firma v průběhu pouhých pěti let expandovat z Čech i na Slovensko, ale i do Rakouska, Německa, Dánska, Chorvatska a na Maltu.

A zatímco běloruský vlastník firmy se stará o trh v bývalých zemích Sovětského svazu, na nás je tuzemský trh a celá Evropa. Naším cílem je výrazněji uspět i v dalších zemích Unie. Kvalitou i cenou na to rozhodně máme,“ tvrdí jednatel firmy.

Dnes v hnanické pobočce firmy, která tu vyrůstá modernizací bývalého areálu zemědělského družstva, pracuje dvaadvacet zaměstnanců. „V jedné hale máme administrativu, v druhé sklady a ve třetí vznikla malá výroba. Kvůli stále individuálnějšímu přístupu k našim zákazníkům jim totiž chceme vyhovět i co se týče různých atypických provedení. A ty právě v naší výrobě produkujeme,“ vysvětluje Růžička.

Lenza svým klientům nabízí deset řad kancelářského nábytku, tři řady hotelového nábytku a čtyři řady bytového. To vše v nejrůznějších designech, barvách, tvarech a samozřejmě i cenách. „Nabízíme přitom prakticky evropskou kvalitu za velice rozumné ceny,“ tvrdí jednatel.

Ale zatímco v prvních letech tvořil z prodaného zboží Lenzy na českém trhu z osmdesáti procent nábytek kancelářský a zbývající pětina byl nábytek hotelový, v posledních letech se poměr výrazně změnil. „Od roku 2008 šel prodej především hotelového nábytku razantně dolů, tam jsme celosvětovou hospodářskou krizi pocítili velmi citelně. Výrazně nahoru šel ale ostatní sortiment. Zatímco do hotelů šlo deset procent našeho zboží, do kanceláří to bylo sedmdesát procent a zbývajících dvacet procent do bytů. Bytový nábytek se stal naším velmi významným sortimentem,“ potvrdil Růžička.

Firma své zboží prodává převážně přes síť zavedených kamenných obchodů, přes architekty, studia či internetové prodejce. „Na Znojemsku pak naše zboží prodáváme přímo z našeho skladu. Řada velkých regionálních firem je vybavena právě naším nábytkem. Po jeho výběru následuje vizualizace ve 3D, pak samozřejmě cenová nabídka a ve finále dodávka, montáž na místě a odvoz kartonů. Jsou sice stále firmy, které si montáží nábytku zaměstnají vlastní lidi a něco i ušetří, je jich ale čím dál tím méně,“ popisuje ředitel společnosti.

Přestože Lenza od svého začátku na českém trhu roste ročně v prodaných objemech o zhruba dvacet procent, ani ona se nevyhnula malému zaváhání. V jejím případě to ale nebylo vlastní vinou.

„Asociace českých nábytkářů, kde jsou sdruženi hlavně naši konkurenti, nás obvinila, že prodáváme zdraví závadný nábytek. A to se samozřejmě objevilo ve spoustě médií, i celostátních. Jak se ale poměrně rychle ukázalo, test, který to měl dokazovat, nebyl ve zkušebně brněnské Mendelovy univerzity správně proveden. My jsme to museli poměrně složitě dokazovat, ale nakonec se nám to povedlo. Zkušebně na tyto testy následně odebrali akreditaci a všechnu vinu na ni hodila i Asociace. Nám se samozřejmě nikdo neomluvil,“ popisuje nepříjemnou událost Růžička.

Jak ale dodává, firma po kauze získala nové zákazníky. „Nejenže jsme nepřišli o ty staré, ale dokonce nám tento rok narostl počet zákazníků o pětadvacet procent. Lidem z branže totiž bylo jasné, kdo za celou věcí stál,“ dodává.

Nejbližším cílem Lenzy teď zůstává jak pokračování modernizace areálu v Hnanicích, tak obchodní expanze za hranice. „Máme na to expandovat do dalších zemí Evropy. Široký sortiment a zajímavá cena dnes ale není jediným kritériem pro rozvoj a úspěch v podnikání. Velmi důležitý je totiž i tým lidí kolem vás. A já vím, že na ty, se kterými pracuji nyní, se mohu stoprocentně spolehnout,“ uzavírá Růžička. 

Znojemský deník, 4.9.2011, Daniel Smolaruzicka_lenza_denik_clanek_solo

 

Název firmy: LENZA
Právní forma: spol. s r.o.
Sídlo firmy: Znojmo
Pobočka: Hnanice
Výrobní závody: Minsk, Brest, Grodno (vše Bělorusko)
Rok založení: 1998
Počet zaměstnanců: 22 v ČR, 560 v Bělorusku
Roční obrat: v desítkách milionů

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Leden 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?