Svatý kámen

V bezprostřední blízkosti státní hranice a v těsném sousedství obce Hnanice se na rakouské straně nachází bývalé poutní místo „Panna Maria na kameni“, kultovní celek Svatý kámen. Vybudovaný ochoz zde nabízí díky eliptickému tvaru a náklonu celkový rozhled nad areálem okolo Svatého kamene a také dobrý výhled na Weinviertel.

 Z ochozu je tak možné intenzivně vnímat zvláštnost bývalého poutního místa i krásu krajiny. Eliptický tvar zároveň tvoří lem prostoru tohoto kultovního celku. Ochoz také slouží jako nosič informací a lze jej využít i jako tribunu pro kulturní akce.

Svatý kámen, je jeden z nejhezčích mísovitých kamenů v Rakousku. Místo u Sv. kamene v Mitteretzbachu bylo již v prehistorické době kultovním místem. Podle různých náboženských představ sloužil buď jako obětní nebo jako kultovní kámen, přičemž třením mís byl symbolizován rituál plodnosti. Lidé se také domnívali, že prášek vyplavený z kamene má léčivé účinky.

 

V roce 1647 bylo poprvé zdokumentováno, že muž jménem Veit Priesler se u Sv. kamene vyléčil. U Sv. kamene se svých potíží zbavila i občanka Retzu, Katharina Oberhammerin, která zde potom nechala postavit kapli. Po dalších uzdraveních rozšířil jeden poustevník léčivou vodu do okolních měst. Potom, co ke Sv. kameni přijíždělo čím dál víc poutníků, byl v několika etapách postaven poutní kostel.

 

 Rekonstrukce poutního kostela "Panna Maria na kameni"

 

Když byl poutní kostel v roce 1785 na základě císařského nařízení Josefa II. zrušen a zbourán, bylo údajně odvezeno několik vozů plných berlí a dlah.

Poutní kostel byl sice oficiálně zrušen, avšak stará kultovní místa odstranit nejde. Ke Svatému kameni dále přicházejí lidé prosit o pomoc a útěchu. I dnes se ještě pořádají prosebné průvody a přísežné poutě.

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Leden 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?