Vojenské roty na Znojemsku většinou chátrají

Znojemsko - Budovy, kde před dvaceti letech pracovali pohraničníci, dnes buď čekají na investora nebo na úředníky. Někteří vlastníci nechávají budovy chátrat.

Omšelé ruiny s vytlučenými okny, obecní úřad, chráněné bydlení nebo lesní správa národního parku. Tak vypadají po dvaceti letech někdejší roty Pohraniční stráže na Znojemsku. Mnohé změnily vlastníka a většina plánů na jejich přestavbu zůstává na papíře. Novým majitelům chybí peníze, nebo čekají, až jejich žádosti úřední šiml dovleče k žádoucímu konci.

„Žádali jsme o převod roty u Hatí. Měli jsme i podepsanou smlouvu s vnitrem, ale na katastru nám to vrátili. O areál se s ministerstvem kdosi soudí,“ řekl místostarosta Dyjákoviček Jan Gregor. Zástupci obce chtěli připravit projekt nového využití objektu, na který plánovali získat peníze z evropských fondů. „Měli jsme záměr vybudovat dům s pečovatelskou službou, nebo podobné zařízení pro seniory. Musíme ale počkat na vyřešení sporu,“ dodal místostarosta.

V Lukově už část někdejší roty na bydlení přestavěli. „Ubikaci vojáků jsme získali bezplatným převodem a upravili jsme ji na sedmnáct chráněných bytů. Zbývající část roty chceme adaptovat na nový obecní úřad. Kvůli změně předpisů už ale není možný převod zadarmo, zaplatíme necelého půl druhého milionu korun,“ sdělil starosta městyse Antonín Plaček. Odhadl, že na schválení převodu bude Lukov čekat ještě asi půl roku až rok.

Několik bývalých vojenských objektů získal Národní park Podyjí. „V Podmolí jsme zchátralou budovu zčásti zdemolovali a stavíme tam novou lesní správu. Hotová by měla být během letošního roku. Těžko využitelná je i rota v obci Podmyče. Její areál využijeme jako zázemí našeho lesního provozu, bude tam školka či sklad nářadí,“ uvedl Jan Kos ze správy parku. Po vstupu republiky do schengenského systému park získal i někdejší celnici u řeky Dyje blízko Hardeggu. „Chystáme projekt na adaptaci budovy na menší návštěvnické středisko. Bude tam prostor pro menší sezonní výstavy a ubytování pro brigádníky a badatele. Předpokládáme úzkou spolupráci s rakouskými kolegy,“ dodal Kos. Adaptace, zejména opravy sítí a rozšíření kanalizace, má stát zhruba milion korun. „Pokud se nám peníze podaří získat, mohli bychom začít asi do dvou let,“ odhadl Kos.

Další roty získali v posledních letech soukromí vlastníci. „Asi osm let vlastní bývalou hevlínskou rotu realitní kancelář. Nějakou dobu ji pronajímala firmě, která pracovala v oboru dřevovýroby. Poslední roky je areál prázdný a chátrá,“ řekl místostarosta Hevlína Jiří Dohnal.

„Vratěnínskou rotu koupil soukromý vlastník. Měl snad záměr přestavět ji na penzion, ale podle všeho plán vzdal. Rota je opuštěná a chátrá. Stát se marně pokouší prodat i zdejší hraniční přechod,“ uvažoval starosta Vratěnína Martin Kincl.

Nadějněji vypadá budoucnost roty u Devíti mlýnů u Hnanic. „Získali jsme ji bezúplatným převodem od státu a před dvěma lety ji prodali. Nový vlastník tam chce postavit ubytování a vinařský provoz,“ sdělil starosta obce Jiří Musil.

Znojemský deník, Autor: Martin Moštěk, 10.2.2010

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:04)

ouhnanice@volny.cz
<<  Leden 2019  >>