Hnaničtí nabídnou živou vodu

Hnanice: Nezvyklý cíl si vytkli zastupitelé Hnanic v projektu nazvaném „Kostely příhraničních obcí Hnanice - Retzbach.“ S pomocí tisíců Eur z evropských fondů pro turisty zviditelnili formou brožur, pohlednic, leporela, keramických obrázků v obou jazycích nejen chrámy ve jmenovaných obcích, ale například také zrekonstruovali hnanický pramen, který podle pověstí uzdravoval slepé.

„Hlavním cílem bylo v rámci projektu zviditelnit náš kostel sv. Wolfganga. Využili jsme na něj peníze z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko. Příspěvek byl osmdesátiprocentní a další část peněz nám byla ještě darována,“ vysvětlil starosta Hnanic Jiří Musil. Jak hned jedním dechem dodává, zatímco na rakouské straně nemají sakrální památky s propagací problém, v Hnanicích nebyly o kostele dodnes žádné propagační materiály. Přičemž jeho historie a vše, co s kostelem souvisí, je jistě nejen pro místní lidi velmi zajímavá.
Co se tedy v rámci projektu stihlo udělat a čeho si návštěvník určitě všimne?
„Jedním, a pro mnohé možná nejpřitažlivějším, výstupem celého projektu bude studánka, která podle pověstí pomáhá slepým lidem. Vodu jsme z kostela „vytáhli“ ven. A až dokončíme poslední zkoušky na její kvalitu a opravíme čerpadlo, což je otázka dní, bude moci návštěvník vodu z této studánky ochutnat. Je opravdu výborná. Je v ní velmi málo dusičnanů a kdo přijde, může si i k prameni sednout na stylovou akátovou lavici a v krásném prostředí si oddychnout,“ popisuje, jak by vše mohlo v budoucnu fungovat, starosta.
S myšlenkou vyvést, podle pověstí „zázračnou“, vodu ze studny v kostele mimo něj, oslovil zastupitele Ing. Jindřich Buchta.
Kromě ochutnávky vody se návštěvník obce v rámci projektu setká v informačním středisku s pohlednicemi, brožurami, leporelem, keramickými zvonky, keramickým obrázkem, vše s fotografiemi, které v těch nejhezčích úhlech představují hnanický kostel. Kdo přijede ke kostelíku třeba na kole, jistě nepřehlédne velkou informační tabuli, která popisuje historii kostela i nejzajímavější části jeho exteriérů a interiérů. Podobná je k vidění i u kostelů v Mitteretzbachu a Oberretzbachu. Všechny materiály jsou k dispozici ve všech dotčených kostelech a jsou v dvojjazyčných německých a českých mutacích.

Znojemský týden, 35/2009, Týden plus, (be)

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:04)

<<  Květen 2019  >>