Obec Hnanice

vinařská obec

podatelna@obechnanice.cz | +420 515 232 133 Facebook obce Hnanice Twitter obce Hnanice Newsletter obce Hnanice

foreca logo

foreca logo

„Stálá expozice připomene historii celnictví před vstupem České republiky do Evropské unie a Schengenu. Zaměří se především na období před rokem 1989, zmapuje i dějiny ochrany hranic od počátků vzniku české státnosti,“ informovala mluvčí brněnského muzea Klára Havlíčková. Část interiérů zůstane zachována v původní podobě. Muzeum oslovuje celní úřady i jednotlivce při shromažďování sbírkových předmětů. Kdy se expozice zpřístupní veřejnosti, bude záležet na financích, které uvolní Ministerstvo kultury, jako zřizovatel obou muzeí.
Počátkem července dostala v Hevlíně budovu bývalého hraničního přechodu obec, k tomu 3 500 m2 pozemků. Proč chtěla tento majetek? „Při představě, že si nemovitost koupí soukromník a zřídí tady hernu, bar či noční klub, jsme se rozhodli nabídku státu na bezúplatný převod raději přijmout,“ vyjádřil za zastupitele Hevlína starosta Drahomír Nosek. Obec chce mít kontrolu nad tím, jaké služby zde podnikatelé nabídnou. Dá přednost firmám s občerstvením, servisem a půjčovnou jizdních kol, zvažuje sem přestěhování infocentra. Stavební úpravy, jako například výměnu oken, odečte obecní úřad firmám z nájmu. Brzy dojde na odstranění střechy celnice nad silnicí tak, aby nebránila průjezdu nákladních aut a kamionů.
Bývalý přechod v Hnanicích Úřad pro zastupování státu Jihomoravskému kraji teprve předá. Znojemské Jihomoravské muzeum, jehož zřizovatelem je kraj, tak dostane budovu o rozloze 573 m2 a 3 679m2 pozemků. Muzeum zde zřídí depozitář. „Než sem ze Znojma přestěhujeme historické a archeologické sbírky, i fond dějin umění, musíme budovu stavebně upravit. Zrušíme například chodby a zvětšíme místnosti, zazdíme okna, vybudujeme výtah,“ vyjmenovala ředitelka muzea Vladimíra Durajková. Dokončení stavebních prací a vybavení depozitářů mobiliářem plánují v příštím roce. V nepřetržité ostraze objektu se budou střídat tři lidé. Depozitáře v Hnanicích nebudou běžně přístupné, muzeum počítá s rozšířením výstavních prostor na znojemském hradě, který má v pronájmu.
O hraniční přechod ve Vratěníně nemá zájem obec, ani kraj, Úřad pro zastupování státu třípatrovou budovu s pozemky o výměře 4 078 m2 brzy nabídne ve výběrovém řízení.

Znojemský týden, 30/2009, Aktuálně, (jm)

banner klesti

banner krizport

BLOND1

mas 2

daniz

sonpp

znak npp

retzbach logo

znregionlogo

Znak obce Hnanice

Obec Hnanice

ul. Znojemská 113

669 02, pošta Znojmo

IDDS: 7k4edqq

KB:13025741/0100

ČS:1580589329/0800

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.