Hraniční přechody: Hatě, Hnanice, Hevlín už mají majitele

Region: Řezačku tabáku zabavenou kdysi celníky, uniformy, hraniční sloup i křeslo, v němž se pašovaly různé předměty. To jsou první exponáty Muzea celnictví, které se chystá na hraničním přechodu v Hatích. Minulý týden k nim přibyly i budovy a pozemky. Úřad pro zastupování státu předal Technickému muzeu Brno, které je zřizovatelem Muzea celnictví, dvě nemovitosti na Hatích a k tomu třináct parcel o rozloze 14 000 m2. Hodnota předaného majetku představuje více než 37 300 000 milionů korun.

„Stálá expozice připomene historii celnictví před vstupem České republiky do Evropské unie a Schengenu. Zaměří se především na období před rokem 1989, zmapuje i dějiny ochrany hranic od počátků vzniku české státnosti,“ informovala mluvčí brněnského muzea Klára Havlíčková. Část interiérů zůstane zachována v původní podobě. Muzeum oslovuje celní úřady i jednotlivce při shromažďování sbírkových předmětů. Kdy se expozice zpřístupní veřejnosti, bude záležet na financích, které uvolní Ministerstvo kultury, jako zřizovatel obou muzeí.
Počátkem července dostala v Hevlíně budovu bývalého hraničního přechodu obec, k tomu 3 500 m2 pozemků. Proč chtěla tento majetek? „Při představě, že si nemovitost koupí soukromník a zřídí tady hernu, bar či noční klub, jsme se rozhodli nabídku státu na bezúplatný převod raději přijmout,“ vyjádřil za zastupitele Hevlína starosta Drahomír Nosek. Obec chce mít kontrolu nad tím, jaké služby zde podnikatelé nabídnou. Dá přednost firmám s občerstvením, servisem a půjčovnou jizdních kol, zvažuje sem přestěhování infocentra. Stavební úpravy, jako například výměnu oken, odečte obecní úřad firmám z nájmu. Brzy dojde na odstranění střechy celnice nad silnicí tak, aby nebránila průjezdu nákladních aut a kamionů.
Bývalý přechod v Hnanicích Úřad pro zastupování státu Jihomoravskému kraji teprve předá. Znojemské Jihomoravské muzeum, jehož zřizovatelem je kraj, tak dostane budovu o rozloze 573 m2 a 3 679m2 pozemků. Muzeum zde zřídí depozitář. „Než sem ze Znojma přestěhujeme historické a archeologické sbírky, i fond dějin umění, musíme budovu stavebně upravit. Zrušíme například chodby a zvětšíme místnosti, zazdíme okna, vybudujeme výtah,“ vyjmenovala ředitelka muzea Vladimíra Durajková. Dokončení stavebních prací a vybavení depozitářů mobiliářem plánují v příštím roce. V nepřetržité ostraze objektu se budou střídat tři lidé. Depozitáře v Hnanicích nebudou běžně přístupné, muzeum počítá s rozšířením výstavních prostor na znojemském hradě, který má v pronájmu.
O hraniční přechod ve Vratěníně nemá zájem obec, ani kraj, Úřad pro zastupování státu třípatrovou budovu s pozemky o výměře 4 078 m2 brzy nabídne ve výběrovém řízení.

Znojemský týden, 30/2009, Aktuálně, (jm)

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:03)

<<  Březen 2019  >>