Z přechodu v Hnanicích budou depozitáře muzea

Hnanice: Místo mužů v uniformách obsadí budovy přechodu v Hnanicích muzejní exponáty. Přesunu rozsáhlých depozitářů ze znojemského hradu do Hnanic už by nemělo stát nic v cestě. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek podepsal s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových smlouvu o bezplatném nabytí hraničního přechodu v Hnanicích.
„O přechod Hnanice opakovaně projevilo zájem Jihomoravské muzeum ve Znojmě,“ řekl Michal Hašek. Podle ředitelky tohoto muzea Vladimíry Durajkové už je pro přechod v Hnanicích nachystán projekt. "Vzhledem k rekonstrukci znojemského hradu musíme vystěhovat depozitáře, které zde máme. Zpátky už se stěhovat nebudou, město má s hradem jiné plány. V Hnanicích budou po drobných stavebních úpravách umístěny depozitáře pro dějiny umění, archeologii a lapidárium," řekla Vladimíra Durajková.
Nyní se podle ní čeká na příkazní smlouvu a poté už by měly být zahájeny stavební práce.
V největším hraničním přechodu na Znojemsku na Hatích má vzniknout jako pobočka Technického muzea v Brně expozice celnictví, osud dalších přechodů, jako je Hevlín či Vratěnín je zatím nejasný. Kraj o ně kvůli příliš velkým nákladům na údržbu i případné úpravy zájem neprojevil.

Znojemský týden, 13/2009, Týden plus, (chaf)

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:02)

<<  Září 2019  >>