Rotu v Hnanicích koupili vinaři

Hnanice – Místo někdejších strážců železné opony začnou zřejmě již v polovině roku na bývalé rotě pohraniční stráže u Hnanic hospodařit vinaři. Hnanické obecní zastupitelstvo léta nevyužitý a zchátralý objekt napodruhé prodalo místní vinařské firmě.

Prodej obci přinese víc než dvojnásobek ročního rozpočtu, i když kupec bude cenu postupně splácet.
„Rota byla od odchodu pohraničníků opuštěná a chátrala. Nyní předpokládám, že v ní společnost vytvoří kompletní zázemí pro svou vinařskou produkci. Vlastní totiž kolem tří set hektarů vinic. Očekávám také, že rozvine určitý turistický program a celkově tak přispěje k zviditelnění Hnanic,“ uvedl starosta obce Jiří Musil.

V bývalé rotě vznikne zázemí vinařství Vinice Hnanice. „Bude tam vyhlídková vinnná restaurace na terase, skladové a produkční prostory pro naše vinařství, sídlo firmy i plochy pro rekreaci. Vznikne i kapacita pro ubytování. Celý prostor chceme samozřejmě kompletně zrevitalizovat,“ uvedl ředitel firmy Vinice Hnanice Evžen Kašpárek.

Podle něj by část areálu měla být opravená už letos. „Už během léta bychom tam chtěli mít jak vinařství, tak i vyhlídkovou restauraci. Ostatní plánujeme dokončit do dvou let,“ dodal Kašpárek.

Obec rotu s pozemky prodala firmě na podruhé. Proceduru museli zastupitelé opakovat poté, co státní zastupitelství označilo původní kupní smlouvu za neplatnou. „Došlo k administrativnímu pochybení, které jsme nyní napravili,“ uvedl již dříve Musil.

Podle informací Deníku byl problém v tom, že zastupitelé sice schválili záměr i prodej, nepotvrdili ale poslední změny ve smlouvě. Obec poté záměr prodeje znovu zveřejnila počátkem letošního března. Rotu si prohlédli dva zájemci, nabídku podali ale jen zástupci místní vinařské firmy.

Vedle očekávaného přínosu, souvisejícího s budoucím vinařským provozem, obec na prodeji areálu notně pomůže své kase. „Prodejní cena je dvanáct milionů korun, které kupec uhradí podle sjednaného splátkového kalendáře. První splátku dostaneme koncem letošního roku,“ uvedl Musil.

Pro srovnání: samotná obec letos hospodaří s rozpočtem ve výši necelých šesti milionů korun. Vzhledem k rozsáhlým obecním investicím budou podle starosty Hnaničtí vždy vědět, na co peníze získané prodejem roty využijí. „Už letos nás například čeká inenzifikace čistírny odpadních vod, oprava a prodloužení vodovodu v lokalitě Pod skalou a dokončení splaškové kanalizace v ulici Záhumenní. Jelikož náklady dosahují šesti a půl milionu korun, musíme si vzít překlenovací úvěr. Výnos z prodeje roty můžeme pak například použít na splátky,“ dodal starosta.

Společnost Vinice Hnanice je v současné době největším pěstitelem vinné révy na Znojemsku, celkově obdělává kolem dvě stě šedesáti hektarů vinic. Na více než čtyřiceti hektarech přitom roste odrůda Sauvignon.

Znojemský deník, 7.4.2011, Martin Moštěk, Daniel Smola

<<  Květen 2019  >>