Bunkr v Hevlíně obec ani zadarmo nechce

Hevlín, Šatov, Hnanice: Pěchotní srub těžkého opevnění s pozemkem nedaleko hranice s Rakouskem prodává ministerstvo obrany. Cenu vojenského bunkru, asi dva kilometry od vesnice, vyčíslil znalec na 2 500 000 Kč.

„První výběrové řízení na odprodej bylo neúspěšné,“ potvrdil zástupce ředitele brněnské Vojenské ubytovací a stavební správy Petr Kobliha. Podle neoficiální informace se cena bunkru má snížit až na milion a půl a další kolo prodeje bude kolem 20. března.
O objekt nemá obec zájem. „Vojáci nám bunkr nabídli bezúplatně, stejně tak dalších dvanáct menších řopíků kolem vesnice, probrali jsme to na zastupitelstvu ze všech stran a neodsouhlasili. Bunkr nemá přístupovou cestu, dá se k němu dostat jen přes pole, která patří zemědělcům. Máme obavu z případných vysokých nájmů za pozemky. Nemáme pro něj ani využití. Na různá setkání a společenské akce i s Rakušany ze sousedství nám slouží Přeshraniční informační centrum na návsi nedaleko školy,“ informoval starosta Drahomír Nosek. V katastru Hevlína se právě dokončují pozemkové úpravy a krokem do nejistoty je skutečnost, že nový majitel bunkru musí respektovat jejich výsledky.
Bunkr se zdá příliš drahý i za nižší cenu ostatním zájemcům. „Vojáci by tyto objekty měli dávat zadarmo. Hevlínský bunkr je pro nás velký. Opravujeme menší řopík v Hnanicích, vybavíme ho replikami případně originály zbraní a výstroje z roku 1938 a v létě ho zpřístupníme našim hostům. Řopík stojí na našem pozemku, proto jsme armádu požádali o přidělení,“ uvedl ředitel hotelu Happy Star v Hnanicích Martin Herzig.
Bunkr v Hevlíně dokončený v září 1938 těsně před podpisem Mnichovské dohody, už nestojí ani v úhlu pozornosti členů Klubu historie Vojenství Brno, kteří o něj v devadesátých letech měli zájem, stejně tak o dalších pět velkých opevnění v našem regionu. „Šest set tisíc vložených do oprav pěchotních klubů Zahrada a Újezd u Šatova brněnskému Technickému muzeu, které má zapůjčeny oba objekty, stačí,“ poznamenal správce obou šatovských bunkrů Jiří Špinar. Zahradu muzeum vždy přes sezonu zpřístupní zájemcům, k Újezdu řeší majetkoprávní stránku přístupové cesty. Nevýhodou podle něj je, že hevlínský bunkr stojí jen několik desítek metrů od státní hranice.

Znojemský týden, 8/2009, Týden plus, (jm)

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:01)

<<  Březen 2019  >>