Obec Hnanice

vinařská obec

podatelna@obechnanice.cz | +420 515 232 133 Facebook obce Hnanice Twitter obce Hnanice Newsletter obce Hnanice

foreca logo

foreca logo

„Řady našeho svazku nově posílio Znojmo a také Hnanice. Dohodli jsme se, že začneme prosazovat, aby pro Národní park Podyjí platil zvláštní zákon, který mimo jiné vymezí hranice chráněného území. Chceme, aby zastavěná území obcí, na rozdíl od nynějška, nebyla ani v ochranném pásmu parku,“ sdělil předseda sdružení a starosta Podmolí Josef Frélich.

Dodal, že jednotlivé obce současně protestují proti rozšiřování nadregionálního biokoridoru Údolí Dyje. „Jde o návrh správy parku, který se dostal do nyní projednávaného krajského územního plánu. Pro obce by to znamenalo další omezení možnosti měnit svoje územní plány, například pokud jde o způsoby využití některých pozemků,“ argumentoval starosta.

Pokud by obce dokázaly prosadit navrhované překreslení hranic parku a vymanit se z dalších regulací, mohly by pak například jednodušeji vymezovat nové lokality pro bydlení. „Nechceme park rušit, ani s ním bojovat. Usilujeme o to, aby se věnoval ochraně přírody, které rozumí, a nezasahoval do záležitostí, ve kterých se nevyzná. Právě proto navrhujeme vyjmout z parku zastavěná území. Obyčejní lidé přestanou mít problémy se stavebními povoleními,“ líčil svou představu starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Národní park Podyjí by podle něj měl mít svůj zákon i proto, že by do něj obce mohly prosadit své argumenty. „Oslovíme poslance a senátory, kteří mohou návrhy zákonů předkládat. Pro nás je důležité, že k předlohám, které procházejí parlamentem mohou obce vznášet svoje připomínky, “ upřesnil Vedra.

Role týlové podpory skupiny obcí v jejich přích s parkem se hodlá ujmout znojemská radnice. „Podporuji návrhy sdružení, aby park jednal férově a nedělal obstrukce, aby na pozemky v těsném sousedství svých hranic nekladl omezení a podmínky bránící rozvoji vesnic. Vnímám také pocity obcí, že jsou v jakémsi područí parku a jeho direktiv, zatímco v jiných českých národních parcích jsou obce partnery jejich Správ,“ vysvětloval starosta Zbyšek Kaššai.

Město zřejmě nabídne zejména součinnost při jednání s politiky a úředníky. „Můžeme například koordinovat různé schůzky, jednat s poslanci a podobně. Nechal jsem také zpracovat materiál, který chci prostřednictvím krajského radního Pavla Balíka předložit radě kraje,“ doplnil Kaššai.
Ředitel parku Tomáš Rotröckl se nechtěl vyjadřovat k návrhům, které nezná. „Chci reagovat korektně a podrobně. Zatím ale nevím, na čem se přesně obce usnesly. Mohu jen upozornit, že jediným parkem s vlastním zákonem je České Švýcarsko. Tři ostatní, včetně Podyjí, vznikly podle starších předpisů. Nicméně zákon z roku 1992 vládní nařízení o jejich založení potvrdil,“ podotkl ředitel.

Znojemský deník - Martin Moštěk, 4.5.2011

banner klesti

banner krizport

BLOND1

mas 2

daniz

sonpp

znak npp

retzbach logo

Znak obce Hnanice

Obec Hnanice

ul. Znojemská 113

669 02, pošta Znojmo

IDDS: 7k4edqq

KB:13025741/0100

ČS:1580589329/0800

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.