Závěr roku přál ledovým vínům

Znojemsko: Exkluzivní, vzácné, drahé, s nenapodobitelnou chutí po medu, ovoci, rozinkách a ořechu. Tak sami vinaři hodnotí ledové víno.

V mrazivém počasí těchto dnů, kdy teplota klesla pod požadovaných mínus sedm stupňů Celsia, se vydali do vinohradů na sběr hroznů pro jeho výrobu. 800 kilogramů Veltlínského zeleného sklidili Špalkovi z Nového Šaldorfa, kde „ledovku“ dělají od roku 1998. „Letos jsme měli jednu z nejvyšších úrod. Hrozny ve vinohradu neshnily, ani je nesezobali ptáci. Asi jsme je letos dobře ošetřovali,“ pochvaloval si Marek Špalek. Dodal, že hrozny stříhali tři dny před koncem roku při teplotě -8,5°C, vylisovaná šťáva měla cukernatost 36 stupňů. Stejnou odrůdu si pro ledové víno vybrali i vinaři ze znojemské šlechtitelské stanice Ampelos. „Vinohrad ani množství otrhaných hroznů neprozradím. Jen to, že inspektor České zemědělské a potravinářské inspekce nám potvrdil 40 stupňovou cukernatost štávy,“ uvedl předseda představenstva Ampelosu Lukáš Kylián. Hrozny ve vinohradu sklízeli ve stejný den jako v Novém Šaldorfu při – 8°C.
„S bratrem jsme si řekli, že musíme udělat nějakou novinku, rozhodli jsme se pro ledové červené a vybrali odrůdu Svatovavřinecké. Na Silvestra jsme nasbírali 3 000 kilogramů při teplotě – 9°C. Byl to nevšední zážitek. Zmrzlé kuličky jsme asi sedm hodin lisovali, 550 litrů šťávy dosáhlo cukernatosti 37,5 stupně, teď bude dva až tři měsíce kvasit. Víno nakonec přefiltrujeme a stočíme do dvou nebo třídecových lahviček,“ popsal Josef Kořínek mladší z rodinného Vinařství Kořínkovi. Poznamenal, že hrozny ve viniční trati U Chlupa jim nesežrali ptáci, ani plíseň. O celou úrodu ale přišli ve vinici pod lesem.
Uchovat hrozny do sklizně se nepodařilo Vinařství Hnanice. „Vyčlenili jsme asi půl hektaru odrůdy Rulandského šedého. Ze sklizně jsme chtěli vyrobit ledové víno pro reprezentaci firmy,“ řekl zástupce Vinařství Zdeněk Šťava. Je přesvědčen, že hrozny vzali nenechavci.
Už na Kateřinu, koncem listopadu, z vinice U Tří Dubů posbírali vinaři stošíkovické Agry hrozny Ryzlinku rýnského na ledové víno. Vinaři po dohodě se Znovínem vyčlenili větší plochu vinic pro tento druh, ale kvůli vysokým teplotám letošního podzimu a zimy hrozny otrhali dříve. „Letos dodáme na trh asi tisíc dvoudecových lahviček ledového vína. Z hroznů, které se nesklízely za mrazu, bude výběr z bobulí,“ přiblížil ředitel znojemského Znovínu Pavel Vajčner. Znovín právě nabízí asi sedm tisíc dvoudecových lahviček ledového vína z loňské velmi dobré sklizně v ceně od 280 do 450 korun.

Znojemský týden, 2/2009, Týden plus, (jm)

Aktualizováno (Pondělí, 20 Prosinec 2010 21:00)

<<  Červenec 2019  >>