Znojmo posílilo Svazek obcí Národního parku Podyjí

Znojmo, Podmolí – Těžkou váhu pro své úřední a politické přetlačování se Správou Národního parku Podyjí získalo sdružení obcí v ochranném pásmu parku. Jménem Hradiště, Konic a Popic do něj totiž z rozhodnutí městských zastupitelů vstoupí město Znojmo. Už za účasti města bude sdružení koncem měsíce jednat o svém záměru vytěsnit park mimo zastavěná území vesnic.

„O spolupráci s ohledem na naše přičleněné obce v ochranném pásmu parku nás požádaly další obce ze svazku. Obdobný podnět jsme dostali i od předsedů příslušných komisí městské rady pro městské části,“ uvedl místostarosta Znojma  Jan Grois.

Předseda svazku, podmolský starosta Josef Frélich, vnímá vstup Znojma jako vítanou posilu. „Budeme společně postupovat tak, abychom bránili udržitelný rozvoj obcí, kterému park brání. V některých věcech už jsme se správou dosáhli pozitivního vývoje o dalších věcech budeme jednat už na sněmu svazku šestadvacátého dubna,“ řekl předseda.

Starostové budou rokovat zejména o plánu, který naznačili už na přelomu roku, když projevovali velkou nelibost nad první verzí plánu péče parku na dalších deset let. „Chceme dosáhnout změny příslušných právních norem tak, aby do území národního parku, respektive jeho ochranného pásma nepatřila zastavěná území obcí,“ potvrdil Frélich.

Významný přínos

Vstup Znojma uvítal i starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Právě k prosazení změn ohledně území parku budeme mít  nyní větší sílu. Ke sdružení se připojily i Hnanice. Nicméně vstup Znojma, i když  bude hlavně zastupovat své přidružené obce, bude jistě významným přínosem,“ uvažoval Vedra.

Místostarosta Grois zatím plány svých nastávajících kolegů ze svazku komentoval zdrženlivě. „Zatím jsme nováčci a přesné plány v této věci ještě neznáme. Za sebe a laicky mohu na základě diskusí s předsedy obecních komisí říct, že jejich obavám a výtkám rozumím. O dalším postupu se rozhodneme na základě dalších jednání,“ uvedl Grois. Dodal, že o postoji města k návrhům na změny hranic parku by patrně s konečnou platností rozhodovali radní či zastupitelé města.

Posílení řad kritiků nechtěl příliš komentovat ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. „Vím o tom zatím jen neoficiálně, nicméně je to krok, na který má město právo a který jsme předpokládali. Mohu k tomu tedy říci jen tolik, že to vítáme,“ promluvil ředitel podle předpisů protokolu. Upozornil přitom, že pro správu je hlavním partnerem rada parku. „V ní jsou zastoupeny všechny obce. Na sněm svazku jsme ostatně ani zatím nedostali pozvánku. Nebude proto předem a na dálku komentovat případný program,“ dodal ředitel.

Národní park, obce a různé úřady, organizace a spolky, čeká brzy klíčové jednání o pravidlech fungování parku v následujících deseti letech. Ministerstvo životního prostředí totiž povede řízení o plánu péče. První verze návrhu závazného dokumentu vyvolala na přelomu roku ze strany sdružení obcí roztrpčené reakce. Nyní obce dostanou dopracovaný návrh k vyjádření a připomínkám.

Znojemský deník 13.4.2011 Martin Moštěk

<<  Červenec 2019  >>