sysel obecnyVinaři pomohou syslům

Čtyři vinařství z Hnanic se v pondělí připojila do projektu ochrany sysla obecného. A to Vinařství Josef Kořínek, Vinařství Špetíci, Vinařství Schwarz a Vinný sklep U hafana. Ta způsobem hospodaření na svých vinicích vytváří prostředí pro dnes velmi vzácného sysla obecného, který vymizel z většiny našeho území vlivem změn v hospodaření.

V současnosti se nachází jen na několika málo lokalitách. „Do Hnanic se sysli vrátili a je jen na vinařích, jestli zde zůstanou. Čtyři z nich se právě rozhodli, že pomohou, a tak dostanou zlatou známku Sysli na vinici," informovala koordinátorka projektu Kateřina Poledníková z organizace Alka Wildlife, která připravila pro vinaře ochrannou známku „Sysli na vinici". Nákupem vína s touto známku lidé podpoří právě vinaře, kteří syslům pomáhají.

Podle ministerstva životního prostředí je takový projekt skvělou myšlenkou. „Pomáhat s ochranou přírody a k tomu ochutnávat moravské víno, to je překvapivé spojení příjemného s užitečným. Říká se, že ve víně je pravda, tak já dodávám, že v tom ,syslím' je i pomoc," poznamenal ministr životního prostředí Richard Brabec.

Sysel obecný je v současnosti jeden z nejvzácnějších savců Evropy. Dříve široce rozšířený druh je dnes kriticky ohroženým chráněným tvorem. Na vině jsou podle expertů zejména změny v zemědělském hospodaření, které u nás nastaly po druhé světové válce. „Rozorání mezí, které sysel obýval, zcelování pozemků a intenzifikace zemědělského hospodaření způsobily, že na většině svého původního území sysel zmizel. V zemi se tak dnes nachází pouze mizející populace na několika drobných lokalitách," doplnila Poledníková.

Podle vinaře Jiřího Špetíka, který se do projektu zapojil, je to vhodná příležitost pomoci přírodě. „Navíc nás to nestojí žádné náklady navíc. Zatravněnou vinici máme dlouhodobě, asi pět let už také hospodaříme ekologicky," řekl Špetík.

Populace syslů se do Hnanic rozšířila z Rakouska. V tamním pohraničí je výskyt syslů běžnější než na české straně, nachází se tam řada syslích kolonií. „Tam, kde blízko sebe sousedí vinice na obou stranách hranice, mohou sysli přeběhnout a usadit se na české straně. Pokud tam najdou vhodné prostředí. Takovými místy jsou v současnosti Valtice a Hnanice. Je pak jen na tamních vinařích, jestli se u nich sysli usadí," vysvětlila Poledníková.

Autor: Vojtěch Smola
Zdroj: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/vinari-pomohou-syslum-ve-vinohradech-u-hnanic-20161128.html

ouhnanice@volny.cz
<<  Leden 2019  >>