popelniceTřídění odpadu až u domu

Obec Hnanice zahájila realizaci projektu „Intenzifikace svozu separovaného odpadu“. První svoz plastů proběhne ve středu 14.12.2016 a papíru v pátek 16.12.2016. Svozový kalendář pro rok 2017 ke stažení zde - pdf.

Jedná se o zavedení malých separačních nádob do jednotlivých domácností, tedy rozšiřující službu pro shromažďování a svoz odpadů, velké kontejnery na tříděný odpad zůstanou v redukovaném množství zachovány.

Do domácností, které se budou chtít zapojit, budou umístěny nádoby na papír (modré 120 l nádoby) a plasty (žluté 120 l nádoby) tak, aby občané mohli shromažďovat odpady přímo v domácnostech. Je předpoklad, že zavedení shromažďování papíru a plastů od prahu domu povede k maximalizaci třídění a zároveň dojde k poklesu zbytkových směsných komunálních odpadů. Důležité je i zlepšení hygienických podmínek shromažďování odpadů v místě vzniku a zlepšení estetiky okolního prostředí (díky nepřeplňování nádob).

Logistika a frekvence svozu bude v prvopočátku nastavena jako doplňková jedenkrát za měsíc s tím, že po určité době lze souběžný systém ve sběrných hnízdech zcela nahradit tímto novým systémem, což přinese i snížení celkových nákladů této služby.

K většímu třídění odpadů v domácnostech vede obec chystané zpřísnění odpadových zákonů. Například od roku 2024 již nepůjde na skládky ukládat ve směsném odpadu různé recyklovatelné odpady a lze očekávat výrazné zvýšení poplatků. Díky lepšímu třídění, se nám také zvedne příspěvek od firmy EKOKOM.

Kdo má zájem o popelnice (případně jen jednu z nich), dostane ji zdarma na základě smlouvy o výpůjčce. Každá popelnice je označena čipem. Nádoby lze vyzvednout v době od 06.00 do 14.30 hodin v dílně vedle obecního úřadu, vchod z ulice Záhumenní.

Kompostování u skladu zahradní techniky

Do konce měsíce listopadu je možné ukládat biologický odpad na připravené kompostiště vedle skladu u ČOV i mimo pracovní dobu, a to v sobotu od 13.00 do 15.00 hodin. Prostranství je oploceno a uzamčeno z toho důvodu, aby tam nedocházelo k navážení sutě a jiného nepořádku. Lze zde ukládat pouze biologický odpad vhodný ke kompostování a větve na podrcení. Prosím však o maximální využití domácích kompostérů.

Nebezpečný odpad

Ve středu 23.11.2016 v 08.00 hodin proběhne u dílny OÚ na ul. Záhumenní sběr a odvoz nebezpečného odpadu. Nebezpečný odpad je možné předat i den předem zaměstnancům OÚ.

Děkujeme, že třídíte, má to smysl.

<<  Květen 2019  >>