satovske trhyŠatovské trhy

Dne 5.4.2014 od 10.00 hod. se budou konat v Šatově v parku pod lipami Šatovské trhy. Kromě prodejních stánků budete moci shlédnout taneční vystoupení, zapojit se do promenády s hudebním doprovodem a k tomu si dopřát jídla a pití, co hrdlo ráčí. Pozvánka - pdf.

 

ŠATOVSKÝ LIST

 

o šatovských trzích

 

Šatov byl povýšen na městečko moravským markrabím Janem Jindřichem (bratr Karla IV.)
12. listopadu roku 1373. S povýšením bylo přiznáno městečku i právo trhu.

 

V listině se čte mezi jinými, že: „Šatov má míti právo výročního trhu, trvajícího od středy před sv. Martinem, osm dní po řádě sběhlých.“

 

Plné povýšení bylo dokončeno privilegií krále Vladislava Jagellonského 29. července roku 1497. Šatovu byl udělen znak, právo pečetiti zeleným voskem, dále právo týdenního trhu vždy v úterý, a právo druhého trhu, opět osmidenního, počínaje svatodušním úterým. A zároveň právo vztyčit pranýř.

 

Vždy osm dní před začátkem trhu byla na pranýř nasazena žerď s rukou držící meč. Po skončení trhu byla zase odstraněna. U pranýře „na potupu a z trestu vystavováni byli hanební zločinci (mnohdy i baby-klepny!).“

 

Pranýř stával v Šatově naproti radnici. Podle svědectví pamětníků sestával pranýř z širokého kulatého podstavce, na kterém stával sloup, údajně bez okovů či otvorů. Mezi lidem se povídá o tom, že v Šatově mívali pranýřového panáčka. Místo kde pranýř stával, se ještě dlouho nazývalo „Beim Prangermandl“ (u pranýřového panáčka).

 

Na konci šedesátých let 19. Století byl pranýř odstraněn a údajně soška přenesena na půdu radnice. Odtud měla být darována šatovským učitelem Sprinzem kolem roku 1890 znojemskému muzeu.

 

20. prosince roku 1601 udělil Šatovu císař Rudolf II. Právo třetího jarmarku na sv. Matouše. Na konci 17. století byl týdenní trh přenesen z Šatova do Hnanic a ze svatodušního úterý posunut na svátek Nejsvětější trojice. V roce 1747 byly Šatovu veškeré výsady a privilegia městečka potvrzeny Marií Terezií. Trhy v Šatově se konaly čtyřikrát do roka:

 

I. trh na sv. Fabiána a Šebestiána – u kostela; k prodeji byly nabízeny zejména vinařské nože a jiné řezací náčiní.

 

II. trh na sv. Jana – od radnice směrem dolů – jen jeden den.

 

III. trh na sv. Matouše

 

IV. trh na sv. Martina – na celé zimní straně obce; největší trh s návštěvností z celého širokého okolí.

 

V současné době je Šatov opět městys. Proč tedy neobnovit i tradice?

 

V Šatově se našlo několik nadšených lidí, kteří chtějí pořádat trh, ukázat své nápady, výtvory, výrobky či výpěstky a nabídnout je ostatním. Všem jde hlavně o to, aby se všichni po sousedku sešli a pobavili se. Pokud se najdou i kupující, je trh na světě.

 

Tak neváhejte a přijďte se podívat v sobotu 5. dubna 2014 v 10 hodin do starého dobrého „Parku pod Lipami“. Podpořte nadšení lidí, kteří vložili svoji energii do obnovení tradice. Začínáme s tím, co umíme. Ale příští trh může být o tom, že se osmělí další a nabídnou např. to, co vypěstovali navíc nebo co mohou postrádat a druhým by to udělalo radost.

 

Čekají na vás stánky se sladkostmi, grilovací specialitou, stánky s keramikou, háčkovanými kabelkami, domácí marmeládou či květinami. Můžete obdivovat malované obrázky na plátně a dřevě, loutky, kraslice, perníky, vyšívání, dřevěné výrobky a ochutnat domácí víno. A to vše nabízejí za lákavé ceny šikovné šatovské ruce.

 

V každém stánku najdete i „šatovskou specialitu“. Aby se lépe korzovalo, doprovodí všechny návštěvníky harmonikář, se kterým si můžete i zazpívat. A proč nevyužít i krásného parketu v parku! Děti nám předvedou, že byl původně určen k tanci. Ještě něco pro děti! Místní hasiči se těší, jak jim předvedou svou protipožární techniku. Připraven je koníček – za malý trojníček – povozit malé i velké.

 

Zapomeňte na chvíli na starosti a zkuste prožít sobotu od 10:00 hod. do 14.00 hod. s námi. Vstupné se neplatí, abychom se nedostali na pranýř! Pokud by nabídka v parku nestačila, je připravena nabídnout své služby i blízká hospůdka a nedaleko Moravský sklípek se Šatovskými taštičkami nebo haluškami.

 

První dubnová sobota je jako stvořená pro obnovení šatovských trhů.

 

                Za všechny trhovkyně a trhovce vás zve Sovová Anna.

 

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Leden 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?