kostel_sv_wolfgangAnketa

Na stránkách zveřejněná anketa „Měl by být během sezony pro turisty otevřen kostel sv. Wolfganga?“ vyvolala značný zájem a ohlas. Celkem se v anketě hlasovalo 791krát a všechny tři nabízené odpovědi skončily vzácně vyrovnaně. Ano a nejlépe pořád – 280 hlasů (35,4 % ). Ano, stačí po domluvě – 235 hlasů (29,7%) a není potřeba – 276 hlasů (34,9%).

Na úvod bych chtěl jen uvést, že anketa neměla jiný cíl než vyjádření názoru návštěvníků webových stránek k danému tématu.

Jako reakce na anketu mi bylo sděleno, že pravidelné bohoslužby se konají vždy v neděli v 9.45 hodin a v úterý v  18 hodin ( v zimě v 17 hodin). Možnost prohlídky kostela je před bohoslužbou nebo po ní a také na požádání po předchozí domluvě (telefon +420736523600 p. Marian – farář, +420732768826 – p. Jurák kostelník). Pro úplnost dodávám, že během roku může v pravidelném pořadu bohoslužeb nastat změna. To se příchozí dozví z aktuálního pořadu bohoslužeb pro současný týden na vývěsce u kostela a současně je i na webových stránkách farnosti Znojmo – Louka.

K anketě poslal své vyjádření také pan farář Marian: „Kostel samozřejmě není zcela soukromý prostor, ale také ho není možné zcela bez omezení všem otevřít. Za prvé by tam musel být vždy někdo, kdo bude hlídat, aby se tam lidé chovali slušně a kostel nebyl vykraden (jsme v Česku). A za další je potřeba také myslet na to, k čemu má vlastně kostel sloužit. Tak jako se nehodí přicházet do muzea na piknik s jídlem, do divadla či knihovny si nechodí lidi zatancovat a zazpívat a ani třeba do sklípku zase studovat literaturu, tak i kostel má svůj účel. Je to především posvátné místo určené pro bohoslužbu a soukromou či společnou modlitbu. A dělat z toho zase jenom nějakou atrakci pro turisty je popření a znevážení tohoto místa a jeho účelu. I toho turistu tam rád vezmu, musí ale vědět, kde je a i k té modlitbě by zde mohl a měl být vyzván.

Samozřejmě, že vždy rád umožním rozumný přístup do kostela. Nedá se z toho ale dělat jen nějaký průchozí prostor bez jakéhokoli omezení, tím ten kostel ztratí svůj význam a charakter. Také již delší dobu hledám řešení, aby byl kostel přístupnější, i pro tu modlitbu. Na nástěnce je telefon na mně i na pana kostelníka a rádi umožníme rozumný přístup. Také bych rád nechal pořídit do vrat kostela mříž, která by umožnila nahlédnout příchozím do zamknutého kostela, to ale zatím naráží u památkářů. Časem se nám ale tuto mříž snad podaří prosadit. A rozumné debatě o kostela, víře a náboženství jsem samozřejmě otevřen. A vždy je také kdokoli zván na bohoslužby, které se zde pravidelně konají.“

Časy pravidelných bohoslužeb a kontakty na možnost prohlídky kostela jsou na stránkách již zveřejněny, a to na dvou místech. V sekci Obecní úřad - kontakty a turistika - úvodní stránka.

Musíme doufat, že se podaří v dohledné době prosadit alespoň ta mříž do vrat kostela umožňující nahlédnutí. Také doufejme, že bude co nejvíce možností navštívit kostel pro všechny věřící turisty k modlitbám a také pro nás nevěřící, abychom mohli obdivovat krásu a atmosféru tohoto místa.

Bc. Martin Dvořák – místostarosta obce Hnanice (autor webu)

 
Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Obecní úřad Hnanice
mapka hnanice
tel., fax: 515 232 133
 podatelna@obechnanice.cz
alt alt
alt alt
mapový server
autobusové spojení
alt
blond1
Hlášení o pálení
199-banner
Přehled událostí
<<  Listopad 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Který název Hnanic se Vám více líbí?